
Zdravstveni sektor u Sarajevu dostiže novu prekretnicu jer oko 4.000 radnika, od subspecijalista do higijeničara, najavljuje kolektivne tužbe i krivične prijave protiv Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Vlade Kantona Sarajevo i Federalnog ministarstva zdravstva.
Razlog? Katastrofalno stanje na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), koje je izazvalo nezadovoljstvo i radnika i pacijenata.
Sindikat odlučan: Tužbe, protesti i blokade
Predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS, Senad Sadiković, poručio je da je Glavni odbor Sindikata donio odluku o pravnom djelovanju zbog višemjesečne nebrige vlasti prema najvećoj zdravstvenoj ustanovi u državi.
"Nećemo stati dok se odgovorni ne pozovu na odgovornost. Radnici više neće biti taoci političkih igara i nesposobnosti vlasti. Ovo što se dešava u KCUS-u je sramota i za zdravstveni sistem i za društvo u cjelini", istakao je Sadiković. Protesti radnika održani 11. novembra bili su samo uvod u nastavak borbe. Novi protesti zakazani su za 20. novembar, a najavljena je i blokada glavne kapije KCUS-a. Sadiković je naglasio da su i policija i Hitna pomoć spremni za eventualne intervencije, dok se čeka odobrenje Ministarstva saobraćaja KS za logističku podršku.
"Očekujemo veliki odaziv radnika. Nije ovo borba samo za radnike, već i za pacijente koji trpe zbog katastrofalnih uvjeta", dodao je Sadiković.
Sistem u raspadu: Manjak kadra, opreme i vizije
Radnici KCUS-a su ogorčeni zbog prekovremenog rada koji im se ne plaća, manjka medicinske opreme i repromaterijala te općeg nemara menadžmenta. Ovaj alarmantan nedostatak direktno utiče na kvalitet zdravstvenih usluga, što dodatno pogoršava situaciju za pacijente.
"Ako odgovorni nemaju kompetencije da vode zdravstveni sistem, neka odstupe. Ovako više ne može! Radnici su na izmaku snaga, a pacijenti gube povjerenje u sistem", izjavio je Sadiković. Sindikat je već krajem oktobra uputio inicijativu za nadzor nad radom i finansijskim poslovanjem KCUS-a na adrese šest nadležnih institucija, uključujući Finansijsku policiju i Poreznu upravu. Do danas, kako tvrde, nisu dobili nikakvu povratnu informaciju.
Političke igre sa sudbinom KCUS-a
Godinu dana nakon smjene Sebije Izetbegović s pozicije generalne direktorice KCUS-a, najveća zdravstvena ustanova u državi i dalje je pod vodstvom privremene uprave. Upravni odbor je krajem prošle godine izabrao prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića za novog generalnog direktora, no federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac dva puta je odbio dati saglasnost za njegovo imenovanje. Razlog? Gavrankapetanović, prema Rimčevim tvrdnjama, nije priložio odgovarajuću diplomu o završenom postdiplomskom studiju.
Od tada, funkciju vršioca dužnosti obavljalo je nekoliko osoba, što je dodatno unijelo nestabilnost u rad ustanove. Trenutna vršiteljica dužnosti, prof. dr. Hajrija Maksić, mandat završava 28. novembra, a sudbina ustanove ostaje neizvjesna.
Sindikat ne krije ogorčenje zbog političkih kalkulacija koje se, kako tvrde, kroje iza zatvorenih vrata.
"Dosta je političkih kombinacija i eksperimenata! Tražimo stalnu upravu, a ne privremena rješenja koja služe samo za ispunjavanje političkih interesa", poručio je Sadiković.
Zašto radnici i pacijenti plaćaju cijenu?
Dok se Vlada i političke stranke nadmeću u borbi za kontrolu nad KCUS-om, radnici i pacijenti snose najveće posljedice. Financijski gubici KCUS-a, koji prema procjenama dostižu šest miliona KM u ovoj godini, samo su vrh ledenog brijega.
"Vlast se ponaša kao da zdravlje građana nije njihova odgovornost. Ovo što se dešava u KCUS-u je ogledalo njihove nesposobnosti i nebrige", zaključio je Sadiković.
Radnici su odlučni da ne odustanu dok se ne riješe ključni problemi. Protesti, blokade i pravni postupci su samo početak njihove borbe.
Dok se političari igraju sa sudbinom zdravstvenog sistema, radnici poručuju: "Nećemo dopustiti da ovo prolazi bez posljedica!".