Sjeverna Koreja ponovo testirala balističku raketu: Pjongjang šalje poruku pred APEC samit
Sjeverna Koreja je u srijedu ispalila najmanje jednu balističku raketu, potvrdila je južnokorejska vojska. Ovo je prvi test te vrste koji je Pjongjang izveo nakon višemjesečne pauze.
Prema informacijama Združenog štaba Južne Koreje, raketa je bila “neidentifikovanog tipa” i ispaljena je prema istoku, u pravcu Japanskog mora.
Zanimljivo, riječ je o prvom lansiranju otkako je južnokorejski predsjednik Lee Jae-myung preuzeo dužnost prošlog juna, uz obećanje da će pokušati poboljšati odnose sa Sjeverom.
Testiranje dolazi u osjetljivom trenutku — svega nekoliko dana prije samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC), koji će se održati u Južnoj Koreji 31. oktobra i 1. novembra. Očekuje se dolazak brojnih svjetskih lidera, među njima i američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Trump je nedavno izjavio da bi volio ponovo razgovarati s Kim Jong Unom, s kojim se susreo nekoliko puta tokom svog prvog mandata. Kim je, s druge strane, poručio da bi bio spreman obnoviti kontakte sa Sjedinjenim Državama – ali samo ako Washington odustane od zahtjeva za potpunu denuklearizaciju Sjevera.
Podsjetimo, ranije ovog mjeseca Pjongjang je tokom velike vojne parade povodom 80. godišnjice osnivanja režima predstavio svoju “najmoćniju” interkontinentalnu balističku raketu (ICBM). Na toj ceremoniji su prisustvovali i visoki zvaničnici iz Rusije i Kine, što je dodatno potvrdilo jačanje vojno-političkih veza između tri zemlje u jeku globalnih tenzija.