Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine u novi kvalifikacioni ciklus za Evropsko prvenstvo ući će s novim tehničkim sponzorom.
Nefudbalske države
N/FS BiH je njemačkog giganta Adidas zamijenio španskim proizvođačem sportske opreme Kelmeom, koji je najpoznatiji po tome što je od 1994. do 1998. godine oblačio slavni Real Madrid.
Međutim, Kelme je već odavno prevaziđena marka, koja dugi niz godina nije značajno prisutna u svijetu fudbala.
To najbolje pokazuje podatak da osim BiH, njihove dresove nose još samo dvije reprezentacije i to – Dominika i Filipini!
Što se klupskog fudbala tiče, Kelmeovi dresovi "najpopularniji" su u Aziji, gdje oblače klubove iz nefudalskih zemalja poput Butana, Kine, Nepala, Hong Konga, Jordana, Kirgistana, Libanona, Malezije, Tajlanda, Vijetnama... Tu su i određeni klubovi iz Afrike, odnosno Alžira, Egipta, Maroka, Zimbabvea...
U Srbiji dresove Kelmea nosi Vojvodina, a u Hrvatskoj Istra.
Najpoznatiji klubovi s Kelmeovom opremom su Watford i Espanyol, a nosi ih još nekoliko manje poznatih portugalskih i ukrajinskih klubova.
Predsjednik kao spona
Bez obzira na sve, Kelme je dosta "popularan" u našoj državi, gdje oblači čak četiri kluba. Jedan od njih je i Borac, koji je usko povezan s aktuelnim predsjednikom N/FS Vicom Zeljkovićem.
Zeljković je ranije obavljao funkciju predsjednika banjalučkog kluba, a njegov brat Bogoljub trenutno je na mjestu potpredsjednika.
Upravo je Vico Zeljković bio spona između N/FS i Kelmea, odnosno njegovog distributera za bh. tržište, Juvente Sport iz Banje Luke (Jaćimović d.o.o).
Očigledno je kako se tu radi o ličnim interesima, a ne interesima u korist i svrhu reprezentacije.
Teren za Kelme se odavno pripremao, s obzirom da su opremu ove marke ranije počele nositi sudije i službena lica.
Sam rastanak s Adidasom je veliki udarac za imidž i renome reprezentacije, a potpis s Kelmeom sigurno povratak u vrijeme Legee i Patricka.