Potpredsjednik Federacije BiH Igor Stojanović (SDP) oštro je kritikovao odluku Vlade RS-a o preuzimanju zaposlenih iz Suda BiH, Tužilaštva BiH i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV).
„Ovo nije reforma, već demonstracija sile. Poruka je jasna – volja jednog čovjeka treba da bude iznad zakona“, napisao je Stojanović, aludirajući na Milorada Dodika.
Posebno je istakao pritisak na Srbe zaposlene u državnim pravosudnim institucijama, navodeći da se od njih traži lojalnost Dodiku ili će snositi posljedice, iako nisu prekršili zakon.
Stojanović je upozorio i na finansijske posljedice ove odluke, istakavši da se za plate pravosudnih radnika godišnje izdvaja preko 40 miliona KM, te da bi preuzimanje samo trećine tog troška urušilo budžet RS-a za više od 13 miliona KM godišnje.
„Dug RS-a već je preko 6,2 milijarde KM i raste, ekonomija tone, investicija nema, a vlast se zadužuje pod sve gorim uslovima. Sve ovo nije za narod, već za spas jednog čovjeka. Dodik glumi patriotu dok uništava RS, a cijenu njegove samovolje opet će platiti obični ljudi“, zaključio je Stojanović.