ZAPALJENE ULICE, HLADNA TIŠINA VLASTI

Stolac na nogama: Građani blokirali saobraćaj, traže kraj diskriminacije i odgovor na gomilu problema

Stolac

Pod sloganom „Hoćemo odgovore!“, građani Stoca danas su odlučno digli glas protiv niza problema koji već mjesecima, a za neke i godinama, uništavaju kvalitet života u ovom hercegovačkom gradu. Simboličnom blokadom saobraćaja u centru Stoca, održanom u 14 sati, stanovnici su jasno poručili – više nema čekanja, tolerisanja i šutnje.

Povod za ovaj protest, koji je trajao oko pola sata, bila je višemjesečna agonija kroz koju prolaze mještani mahale Uzinovići, zbog dugotrajnih i haotičnih radova na glavnoj gradskoj ulici. Iako je stanje već duže nepodnošljivo, posljednjih mjeseci stanje je postalo neizdrživo. Građani otvoreno sumnjaju da ova opstrukcija nije plod birokratske nesposobnosti – već dio namjernog plana.

Naglašavaju kako se u mahali Uzinovići većinom nalaze kuće bošnjačkih povratnika, te da sve više ljudi vjeruje da ovo "maltretiranje" nije slučajno, već dio šireg obrasca diskriminacije. Na dva javna sastanka donesena je odluka o organizaciji protesta, ali i poziv upućen svim građanima Stoca da dignu glas protiv nepravde.

Jer, kako tvrde organizatori, brojni problemi koji pogađaju Bošnjake u ovom gradu sve teže mogu biti objašnjeni pukom slučajnošću. U zraku visi sumnja da se iza svega krije mnogo ozbiljniji cilj – sistemska marginalizacija Bošnjaka, pa čak i nastavak tihe politike etničkog čišćenja.

Protestom su građani ukazali i na niz drugih otvorenih pitanja i problema:

postojanje ilegalne deponije u blizini pećine Badanj, spomenika prirode i arheološkog značaja;

nelegalna odlagališta otpada u naselju Gorica, bez bilo kakvog nadzora ili odgovornosti;

planirana izgradnja solarne elektrane na Komanja brdu, bez konsultacija s lokalnom zajednicom;

nerazjašnjeni fizički napad na četvoricu mladića iz Maslina 7. aprila ove godine, za koji do danas niko nije odgovarao;

kontinuirano uznemiravanje porodice Sefo i stanara zgrade u Adi, koje lokalne institucije ignorišu, iako se preglasna muzika iz gospodarskog objekta ispod stanova čuje gotovo svaku noć.

Kako su naveli organizatori, svi pokušaji bošnjačkih vijećnika da kroz institucije adresiraju ove probleme naišli su na zid šutnje i ignorisanja. Protest je, stoga, bio poruka da se građani neće pomiriti s ulogom građana drugog reda, niti će se povući pred nepravdom.

Poruka okupljenih bila je jasna i mirna – borimo se za dostojanstvo, sigurnost i jednakost. Cilj protesta nije bio sukob, već buđenje savjesti odgovornih institucija i poziv svim građanima Stoca da se ujedine oko ideje pravednijeg, uređenijeg i zdravijeg života.

Borba tek počinje – poručili su okupljeni.


Znate više o temi ili prijavi grešku