ŽRTVE RATA APELUJU NA SCHMIDTA DA IM POMOGNE

Svakodnevno napadaju i tuku Bošnjake, skrnave vjerske objekte, prijete, a Rs policija i tužilaštva ne haju

Policija rs mup rs amblem 1693421070 750x430

Česti napadi na povratnike u Rs, skrnavljenja vjerskih objekata, politička retorika predvođena Miloradom Dodikom i izostanak adekvatne policijske reakcije u ovom entitetu razlog su zbog kojeg su brojna udruženja žrtava rata pisala pismo Christianu Schmidtu. Nezadovoljni su time što 93,6 posto zaposlenih u MUP-u Rs-a čine Srbi, iako je to protuustavno. Od Schmidta traže sastanak.

Maloljetnog Ajdina Jusića, kako navode on i njegov otac, maltretirali su pripadnici MUP-a RS-a. Tužilaštvo u Bijeljinji preuzelo je slučaj. Međutim, ovo je samo posljednji od brojnih napada na povratnike u Republici Srpskoj. U pismu Christianu Schmidtu, kojeg su potpisali članovi brojnih udruženja žrtava rata, navodeni su konkretni podaci:

“U proteklih nekoliko godina, prema evidencijama kojima raspolažemo, zabilježeno je čak 120 incidenata u kojima su meta napada bili povratnici u ovaj entitet. Policija entiteta Rs ne samo da ne poduzima odlučne, zakonom propisane mjere na zaštiti povratnika, već i sama vrši pritisak na njih kad prijave napade.”

“Zadnji slučaj je to sve pokazao, gdje je policija preuzela u svoje ruke ono što su radili pojedinci i premlatila jednog povratnika, jednog mladog momka bez ikakvog povoda. Naravno da ljudi nemaju više povjerenja”, ističe Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida.

Zaštitu su tražili i jačanjem EUFOR-ovih snaga na tim područjima, a u pismu visokom predstavniku, koje smatraju apelom, navode da nepovjerenje pojačava činjenica da u policijskoj strukturi Rs-a nema dovoljno zaposlenih Bošnjaka i Hrvata. Opet konkretni u podacima. U MUP-u Rs-a zaposlena je ukupno 7.001 osoba, a od toga više od 93% Srba, 4,7% Bošnjaka, 0,9% Hrvata i 0,8% čine Ostali. Iz Udruženja navode da takva nacionalna struktura nije u skladu s Ustavom Rs-a, u kojem stoji: “Konstitutivni narodi i grupa Ostalih će biti proporcionalno zastupljeni u javnim institucijama u Rs-a. Kao ustavni princip, takva proporcionalna zastupljenost će se bazirati na popisu iz 1991. godine, dok se Aneks 7. u potpunosti ne sprovede.”

“Prema popisu stanovništva to bi trebao biti daleko veći broj, oko 16%, ističe Tahirović.

Žele i sastanak s visokim predstavnikom te da počne djelovati i na području Rs-a. Nadaju se skorom odgovoru. Međutim, ni oni ni mi od OHR-a još nismo dobili nikakv odgovor. Ukoliko ne bude djelovao, visokog predstavnika će potpisnici pisma smatrati saučesnikom. Bez komentara i stava na naš upit za sada su bili iz MUP-a Rs-a.


Znate više o temi ili prijavi grešku