KAKO JE JAVNO IZNOŠENJE SUDIJSKIH GREŠAKA BRZO POSTALO PROŠLOST

Transparentnost Nogometnog saveza BiH: Kratkotrajna iluzija ili planski potez?

Luka Bilbija

Transparentnost u ocjenjivanju suđenja i javnom objavljivanju grešaka arbitara u Nogometnom savezu Bosne i Hercegovine trajala je kratko – svega jedno kolo.

Naime, nakon utakmica šestog kola Wwin Premijer lige BiH, Nogometni savez BiH je 17. septembra prvi put javno objavio sudijske greške, ali samo sa dvije utakmice – susreta Zrinjski - Borac i Sloboda - Velež. Rezultat je bio trenutna suspenzija sudija: glavni i VAR sudija meča Zrinjski - Borac, Irfan Peljto i Luka Bilbija, kažnjeni su sa šest utakmica suspenzije, dok su sudije meča Sloboda - Velež, Sabrija Topalović i Dragan Kesić, kažnjeni sa po dvije utakmice.

Ljubitelji bh. nogometa, nadajući se većem nivou transparentnosti, povjerovali su da će ovaj potez Nogometnog saveza BiH značiti korak ka poboljšanju suđenja u ligi. Naivno su vjerovali da će savez nastaviti objavljivati greške sudija nakon svakog kola, kako bi se unaprijedila kvaliteta suđenja.

Međutim, nakon sedmog kola, očekivano saopćenje o greškama i kaznama sudija nije stiglo. Sudije koje su donosile upitne odluke u sedmom kolu ponovno su delegirane za naredne utakmice, bez ikakvih posljedica. Tako se praksa transparentnosti, koja je naglo započela i činila se obećavajućom, naglo prekinula. Sumnje su sada usmjerene prema pravim motivima iza javnog „kažnjavanja“ četvorice sudija, a povratak šutnji kakva je vladala godinama ranije, samo potvrđuje da se ništa suštinski nije promijenilo.


Znate više o temi ili prijavi grešku