PRIJEDOR

Tri decenije nakon zločina: Logoraši iz Keraterma čekaju pravdu i zakon

Prijedor spomen ploca

Članice Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini obilježit će 24. jula 33. godišnjicu zločina u logoru Keraterm kod Prijedora, gdje je ubijen 371 logoraš.

Regionalni savez udruženja logoraša regije Banja Luka, Udruženje logoraša “Prijedor ’92.” i Udruženje logoraša Kozarac podsjećaju da je logor Keraterm formiran u maju 1992. godine, u prostoru nekadašnje tvornice keramike, koju su preuzele vlasti pod kontrolom SDS-a na početku agresije na BiH.

Četiri hale, do tada korištene kao skladišta, pretvorene su u mjesta mučenja i pogubljenja za oko 3.000 logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti s područja Prijedora i okoline. Tijela žrtava pronađena su u masovnim grobnicama Tomašica, Stari Kevljani i Jakarina Kosa.

Jedna od najstrašnijih noći u Keratermu dogodila se kada je strijeljano 190 logoraša. O tim zločinima pred sudovima su svjedočili preživjeli logoraši, među njima i Fikret Alić, Jusuf Arifagić i Teofik Kulašić.

Zločini počinjeni u Keratermu dokumentirani su u optužnicama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, a više od 30 osoba iz tadašnjih civilnih, vojnih i paravojnih struktura RS-a, uključujući i upravu i čuvare logora, osuđeni su na dugotrajne zatvorske kazne.

Ipak, Savez logoraša BiH ističe da preživjeli i danas nemaju adekvatnu pravnu ni institucionalnu zaštitu. Umjesto pomoći, logoraši često primaju sudske troškove u hiljadama maraka. Oko 100.000 svjedoka torture još uvijek nema pravo na zdravstvenu rehabilitaciju, zapošljavanje ili bilo kakva konkretna prava.

Savez poručuje da vlasti i dalje nisu ispunile svoju obavezu donošenja Zakona o žrtvama ratne torture i osiguravanja dostojanstvenog statusa preživjelima. Najavljuju da će nastaviti borbu za dokumentovanu istinu, širenje svijesti i digitalizaciju svjedočanstava za buduće generacije.


Znate više o temi ili prijavi grešku