Imamo problem u Novom Sarajevu, Starom Gradu, sada i u Centru. Šta će bit sa Ilidžom to ćemo vidjeti. Muzur ima najstabilniju poziciju. Čitav koncept koji je najavljen, sve je to palo u vodu. Milorad Dodik je zauzeo secesionistički stav, Trojka mu šalje poruke da deeskaliraju stvari. Ako žele ostati u vlasti oni moraju slijediti dikakt Čovića i Dodika.
Na jednoj strani destruktivne politike koje se bore protiv države u kojoj žive, na drugoj politička previranja unutar koalicija koje su obećavale promjene. A promjena, barem onih nabolje, za sada, čini se, nema. O svemu smo u emisiji ‘7PLUS’ govorili sa profesorom Admirom Mulaosmanovićem.
Pokretanje procedure za opoziv načelnika sarajevske općine Centar Srđana Mandića otvorilo je, čini se, novu Pandorinu kutiju.
Mulaosmanović je na početku istakako kako opoziv možemo gledati u više perspektiva, ukoliko se i desi.
Jutros je bilo nekakvih pokušaja smirivanja tenzija, što govori u prilog svemu. Nije to samo pitanje načelnika koji nije dobro obavljao svoj posao. Tu se vodi bitka u Trojci u određenim političkim subjektima za pozicije i rekonstrukciju vlade u KS, koja bi se trebala desiti i dalje imenovanje svojih ljudi na pozicije. Znamo da ta tenzija postoji i da je velika. Ovo što se događa u Općini Centar može da bude veliki signal propasti projekta Trojke. Djeluje, zaista, da je ovo što se događa veliko razočarenje. Otvorilo je ideološke sukobe između NIP-a i NS-a. Vidimo da se počinje pričati da oni nisu trebali biti zajedno. Možda zbog ovog udara koji je velik i govore se stvari koje se ne bi trebale govoriti – rekako je Mualaosmanović.
Smatra kako je Novo Sarajevo daleko veći problem.
NIP je bio nezadovoljan oko Tanovića i da je NS izgubio poziciju predsjedavajućeg. Gospodin Hadžibajrić je bio četvorke kandidat i nosili su ga na leđima u ponovnu stolicu načelnika. Šteta je što kandidat tadašnje četvorke nije pobijedio u Novom Sarajevu, jer bi se tada dokazao debakl politike koja se zagovarala. Imamo problem u Novom Sarajevu, Starom Gradu, sada i u Centru. Šta će bit sa Ilidžom to ćemo vidjeti. Muzur ima najstabilniju poziciju. Čitav koncept koji je najavljen, sve je to palo u vodu – rekao je Mulaosmanović.
Kaže kako se radi o tome da su puno obećavali i precijenili svoje sposobnosti, rekli narodu da će ponuditi nešto što ne mogu.
Dali su lažna obećanja i pokazuje se da nemaju znaje i mogućnosti da daju nešto bitno – kazao je Mualaosmanović. Ističe kako se tenzija između NIP-a i Naše stranke vidi.
Sve ovo dalje otvara niz drugih pitanja, što se tiče odnosa prema HDZ-u, odnosno SNSD-u. Čović i Dodik dobro driblaju koalciju – kazao je Mulaosmanović. Navodi kako je Dodik napravio totalni haos u državi.
Milorad Dodik je zauzeo secesionistički stav, Trojka mu šalje poruke da deeskaliraju stvari. Ako žele ostati u vlasti oni moraju slijediti dikakt Čovića i Dodika. Trojka ne može dobro da funkcionira, nema kakapcitet i nema snagu – izjavio je Mulaosmanović. HAYAT