Administracija Donalda Trumpa zatražila je od pacifičke države Palau, sa svega 18.000 stanovnika, da prihvati tražioce azila koji se trenutno nalaze na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država.
Sporazum o deportaciji migranata u Palau još je u fazi izrade, ali uključuje klauzulu prema kojoj će Palau imati pravo da samostalno odluči koje osobe želi primiti, a koje ne.
Ovaj potez predstavlja još jedan korak Trumpove administracije u naporima da smanji broj migranata unutar SAD-a. Nakon presude Vrhovnog suda iz juna, kojom je omogućeno premještanje migranata u treće zemlje, američka vlada već je provela transfer migranata u države poput Južnog Sudana i Esvatinija.
Doris Meissner iz Instituta za migracijsku politiku smatra da sporazum s Palauom ima za cilj stvaranje dodatnog pritiska na migrantske zajednice u SAD-u: – Mnoge od tih zemalja su male, daleke i nepoznate migrantima, a ideja je da se stvori strah od deportacije na udaljena mjesta bez ikakvih porodičnih ili društvenih veza – izjavila je Meissner.
Za razliku od SAD-a, Palau nije potpisnik Konvencije UN-a o izbjeglicama, ali u nacrtu se navodi da bi država poštovala vlastiti ustav i temeljne humanitarne principe prilikom prihvata migranata.
Predsjednik Palaua prošle sedmice sazvao je hitan sastanak s nacionalnim kongresom i Vijećem poglavica kako bi razmotrili zahtjev iz Washingtona. Palau ima čvrste veze s SAD-om kroz Sporazum o slobodnom pridruživanju, koji otočnoj državi osigurava desetine miliona dolara pomoći i čini oko 30 posto ukupnih državnih prihoda.
Ovo nije prvi ovakav slučaj – 2009. godine Palau je prihvatio 17 kineskih muslimana iz zatvora Guantanamo, što dodatno otvara mogućnost za novi dogovor sa SAD-om.