PONOVO U DIPLOMATSKOJ IGRI

Trumpov plan vraća Blaira u prvi plan... uloga u upravljanju Gazom?

Tony Blair

Ime bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira ponovo je dospjelo u prvi plan, ovoga puta u kontekstu rata u Gazi i poslijeratnih planova za ovu regiju.

Navodi se da Blair traži istaknutu ulogu u upravljanju poslijeratnim poslovima u Gazi, u okviru mirovnog plana koji razvija administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Blairovo ime predloženo je za čelnika nadzornog odbora pod nazivom "Međunarodna prelazna vlast za Gazu".

Blair je učestvovao na sastanku održanom krajem augusta, kojim je predsjedavao Trump, a na kojem se razgovaralo o izraelskom ratu u Gazi i poslijeratnim planovima za regiju.

Također, prošlog jula mediji su izvijestili da je Institut Tonyja Blaira učestvovao u projektu razvoja poslijeratnog plana za Gazu. Institut je tada potvrdio da nijedan od njihovih razgovora s različitim stranama, u vezi s obnovom Gaze nakon rata, nije uključivao ideju o prisilnom raseljavanju stanovništva iz tog područja.

U srijedu je Washington objavio da je Trump arapskim i muslimanskim liderima predstavio mirovni plan od 21 tačke za okončanje rata u Pojasu Gaze, što je otvorilo prostor za razmjenu ideja o tome kako doći do konačnog prijedloga koji bi doprinio završetku sukoba.


Znate više o temi ili prijavi grešku