Očekuje se da će se pregovori nastaviti tokom cijele sedmice, uprkos poremećajima uzrokovanim prijetnjama američkog predsjednika da će bombardovati Iran i oteti pregovarački tim...
Očekuje se da će se razgovori na visokom nivou između Sjedinjenih Američkih Država i Irana nastaviti tokom cijele sedmice u Švicarskoj, nakon napetog početka kada su iranski pregovarači napustili salu u znak protesta zbog niza prijetnji koje je Donald Trump objavio na društvenim mrežama.
Američki predsjednik je prijetio bombardiranjem Irana, pa čak i otmicom iranskog pregovaračkog tima ako se Hormuški moreuz ne ponovo otvori, prisiljavajući posrednike iz Katara i Pakistana da nastave pregovore iza kulisa.
Iranski državni mediji su izvijestili da su pregovori ušli u "tešku fazu" i da su obustavljeni nakon "objavljivanja uvredljive poruke američkog predsjednika". Dodaje se da se iranska delegacija sastala s posrednicima iz Katara, a zatim napustila mjesto pregovora.
Međutim, pregovori na visokom nivou su nastavljeni i završeni u ranim jutarnjim satima u ponedjeljak, dok su Pakistan i Katar izjavili da će tehnički razgovori između stranaka biti nastavljeni tokom cijele sedmice.
Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi pohvalio je u ranim jutarnjim satima u ponedjeljak posredovanje Pakistana i Katara, rekavši da su oni "donijeli značajan napredak".
U zajedničkom saopštenju Katara i Pakistana objavljeno je da su se SAD i Iran složili da uspostave "komunikacijsku liniju" kako bi izbjegli incidente u Hormuškom moreuzu i da uspostave "centar za koordinaciju deeskalacije" s libanonskom vladom kako bi se garantovalo "poštovanje prekida vojnih operacija u Libanu".
U svojoj poruci, Araghchi je rekao da će prvi pravi test postignutih sporazuma biti upravo ovaj mehanizam koordinacije, stvoren zbog borbi između Izraela i milicije Hezbollaha u Libanu, koju podržava Iran.
Prošle sedmice, Iran i SAD potpisali su memorandum o razumijevanju s ciljem ukidanja blokade Hormuškog moreuza, otvarajući put za 60 dana pregovora o iranskom civilnom nuklearnom programu.
Međutim, Trumpova serija agresivnih prijetnji na društvenim mrežama i u televizijskim intervjuima stigla je do pregovaračkog stola i razljutila iranski pregovarački tim, koji je rekao da predstavljaju neprihvatljivu prijetnju njihovoj ličnoj sigurnosti. Istakli su da memorandum koji je Trump potpisao prošle sedmice uključuje pakt o nenapadanju.
Trumpove prijetnje bile su u oštroj suprotnosti s tonom koji je koristio potpredsjednik J.D. Vance, koji je rekao da mu je predsjednik dao zadatak da iskoristi razgovore za otvaranje novog poglavlja u odnosima s Iranom.
Iranski glavni pregovarač Mohammad Bagher Ghalibaf izjavio je: "Zar ne misle da da su njihove prijetnje imale ikakvog efekta, ne bi dostigli očaj s kojim se danas suočavaju? Mi uopće ne prihvatamo američke prijetnje."
Međutim, iranska delegacija se osjećala primoranom da privremeno ode u znak protesta, dijelom zbog domaćeg političkog pritiska koji je zahtijevao od pregovarača da pokažu nepovjerenje prema Trumpovom pregovaračkom timu.
Vance i američki pregovarači, uključujući Stevea Witkoffa i Jareda Kushnera, Trumpovog zeta, sastali su se s Ghalibafom i Araghchijem oko 80 minuta, prema iranskim državnim medijima.
Iran je saopštio da je ponovo uveo blokadu Hormuškog moreuza u znak protesta zbog nastavka izraelskih napada na Liban i optužio Trumpa da je dozvolio Izraelu da prekrši memorandum o razumijevanju koji su prošle sedmice potpisali američki predsjednik i njegov iranski kolega Masoud Pezeshkian.
Prema Iranu, memorandum jasno poziva na prekid vatre na svim frontovima, ali je Izrael ubio više od 30 ljudi u subotnjim napadima u centralnom i južnom Libanu.
"Iran mora odmah zaustaviti svoje visoko plaćene posrednike u Libanu koji uzrokuju probleme", napisao je Trump na društvenim mrežama, dodajući "ako to ne učine, ponovo ćemo vrlo snažno udariti Iran".
U 20-minutnom telefonskom razgovoru s Fox Newsom, Trump je izjavio: "Možemo preuzeti kontrolu nad moreuzom, ako bude potrebno. Ako ne postignu dogovor, uvest ćemo tranzitne tarife."
Govoreći o Hormuškom moreuzu, čini se da je prijetio iranskim pregovaračima rekavši: " Ako ga zatvorite, nećete imati gdje. Nećete se moći ni vratiti u svoju zemlju."
Prijetnje američkog predsjednika dovele su do zvaničnog protesta Iranaca protiv posrednika i zahtjeva da se ono što su opisali kao "maltretiranje" stavi pod kontrolu. Na razgovorima u Švicarskoj, Vance je umanjio uticaj nasilja u Libanu, rekavši da je postignut napredak ka okončanju neprijateljstava.
„Ovi procesi su uvijek donekle komplikovani“, rekao je.
Koristeći znatno pomirljiviji ton od Trumpa, Vance je dodao: „Ono što nas je predsjednik zamolio da učinimo jeste da okrenemo novu stranicu, transformišemo naš odnos s iranskim narodom i pružimo ruku saradnje. Ako je iransko rukovodstvo spremno da napusti svoju ulogu destabilizirajućeg faktora u regiji i svoje dugoročne ambicije za nuklearno oružje, onda su Sjedinjene Države spremne da fundamentalno transformišu odnos s Iranom. Pitanje je sada: Koliko više možemo postići zajedno? Možemo li otvoriti novo poglavlje?“
Američki ministar energetike Chris Wright izjavio je da obnovljena iranska blokada nema efekta i tvrdio da je 67 brodova prošlo kroz moreuz u subotu, a još 55 u petak.
Ostaje da se vidi praktičan uticaj iranske odluke da drži moreuz zatvorenim. Trump je prošle sedmice izjavio da je svijet samo četiri sedmice udaljen od nestašice rafinirane nafte i da bi došlo do globalne recesije da nije osigurao ponovno otvaranje moreuza ukidanjem američke blokade iranskih naftnih luka.
Republikanski senator Lindsey Graham, bliski Trumpov saveznik, rekao je: „Proveo sam četiri i po sata s predsjednikom Trumpom u petak. Evo šta mislim da će se sljedeće dogoditi. Ako ovaj dogovor propadne, predsjednik Trump će silom preuzeti Hormuški moreuz... Uvest ćemo carine svima koji ga koriste za finansiranje operacije... a ako Iran ospori američku kontrolu nad moreuzom, uništit ćemo ga.“
Trump se suočava sa žestokim kritikama američkih pristalica Izraela, koje su razljutili lični napadi koje su on i JD Vance uputili izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu.
Govoreći na komemoraciji za svog pokojnog brata Yonatana, Netanyahu je rekao da će Izrael " ostati u sigurnosnoj zoni na jugu Libana koliko god bude potrebno", misleći na područje do oko 10 kilometara od granice koju kontrolira Izrael.
Također je ponovio da " neće dozvoliti Iranu da nabavi nuklearno oružje ." Iran insistira da se razgovori fokusiraju na prekid vatre u Libanu, uslove za ponovno otvaranje Hormuškog moreuza, ukidanje američkih sankcija na iranski izvoz nafte i deblokiranje zamrznute iranske imovine u inostranstvu.
Šef iranske delegacije, Mohammad Bagher Ghalibaf, doveo je sa sobom izvršnog direktora Nacionalne iranske naftne kompanije i šefa Centralne banke Irana, što ukazuje na to da su tehnička pitanja ukidanja sankcija i transfera zamrznutih sredstava u središtu iranskih prioriteta.
Iranska delegacija odbila je da se pojavi pred kamerama zajedno s američkom delegacijom koju su predvodili J. D. Vance, Jared Kushner i američki specijalni izaslanik Steve Witkoff. Međutim, obje delegacije su nakratko snimljene u istoj prostoriji, dok su se popodnevni razgovori odvijali u formatu četverostrane linije između Irana, SAD-a, Pakistana i Katara.
Katar ostaje duboko uključen u proces kao posrednik zajedno s Pakistanom.
U Švicarskoj je bio i direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Rafael Grossi. Međutim, iranska delegacija želi odgoditi razgovore o budućim inspekcijama nuklearnih postrojenja dok se ne riješe sporovi oko sankcija.
Cilj je da se nuklearna pitanja, uključujući nivo intervencije i učestalost inspekcija IAEA, riješe u roku od 60 dana, iako se rok može produžiti uz obostrani dogovor.