Premijer Poljske Donald Tusk ponovo je komentarisao nedavne upade ruskih dronova na poljsku teritoriju, naglašavajući važnost potpune podrške države za svoje vojnike i graničare.
Tusk je istakao da su ruske aktivnosti otvoreno provokativne i agresivne, te da pripadnici poljske vojske i Granične straže moraju imati sigurnost da će država stajati iza njih dok štite granice, građane i državnu imovinu. „Odgovornost za akcije naših vojnika ne smije se pripisivati njima samima niti savezničkim pilotima“, rekao je premijer.
On je posebno kritikovao medijske komentatore, političare i opozicione analitičare koji, po njegovim riječima, previše detaljno procjenjuju svaki potez vojske. „Dosta je ovih hiljada ‘stručnjaka’ koji nikada nisu služili u ratu ili vojsci, a stalno imaju mišljenje o tome kada i kako bi naši vojnici trebali djelovati, ko koga treba provjeriti ili koju opremu kupiti. To mora prestati jer nacionalni interes zahtijeva odlučnost i sigurnost u djelovanju“, poručio je Tusk.
Premijer je naglasio da država mora biti oslonac vojnicima u svim situacijama, jer samo na taj način mogu efikasno štititi poljski teritorij i sigurnost građana.