OSMOMARTOVSKI MARŠ

U Banjoj Luci napadnuti LGBT aktivsti, huligani im oduzeli zastavu

Dvanaesti Osmomartovski marš u Banjoj Luci postao je meta zbog LGBT zastava. Marš se tradicionalno održavao u organizaciji udruženja Oštra nula, Radnička solidarnost BiH i Centar za mlade KVART, a krenuo je ispred Narodnog pozorišta Republike Srpske i završo na Trgu Krajine

Cilj marša je ukazati na značaj prava žena, kao i manjkavosti u društvu zbog kojih je život žena u lošijem položaju. Okupljeni aktivisti su transparentima poručili: "Nismo jeftina radna snaga, nećemo da plaćamo vaše krize", "Jedna predsjednica ne čini proljeće", "Hoću istu platu kao moj kolega", "I Romkinje su radnice", "Žena majka radnica - na birou, domaćica".

Toko šetnje dogodio se izazvan incident. Nekoliko mladića, lica skrivenih kapuljačama, aktivistkinjama je oduzelo zastavu duginih boja uzvikujući "Ua, pederi!".

Uvrede su dobile i od prolaznika prije nego što im je oteta zastava. Prolaznici su im govorili "Je*em vam majku" i nizali druge uvrede.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Melani Isović, jedna od aktivistkinja, po dolasku na Trg Krajine je poručila: "Vratite nam zastavu duginih boja. Ovdje smo i ne plašimo se".

Grad Banja Luka odbio je uvrstiti marš u gradsku manifestaciju Mart mjesec žena u okviru kojeg će biti organizovani koncerti pop i izvorne muzike. Organizatori marša su u ranije izdatom saopćenju istakli da je Grad ovako odlučio jer strahuju da bi se na skupu mogla pojaviti obilježja LGBT zajednice i ukrajinske zastave.


Znate više o temi ili prijavi grešku