DOMA ZDRAVLJA “DR. ISAK SAMOKOVLIJA”

U Goraždu prisutna infekcija djece koksaki virusom

Doma zdravlja gorazde FENA

U Dječijem dispanzeru goraždanskog Doma zdravlja “dr. Isak Samokovlija” u posljednjih dvadesetak dana evidentan je povećan broj pacijenata sa simptomima tzv. koksaki virusa.

Specijalista pedijatrije dr. Edin Mujković pojašnjava da je riječ o infekciji koja se naziva bolešću šaka, stopala i usta koja se javlja kod djece mlađe od 10 godina

  • Dešavalo se da se na dnevnoj bazi javi u do 15-ero djece sa siptomima ovog virusnog oboljenja koje izaziva koksaki virus TIP A.

  • Inkubacija traje tri do pet dana. Obično se javlja otežano gutanje odnosno grlobolja sa povišenom temperaturom od 38 do 39 stepeni i nakon toga obično se pojavi osip po šakama, stopalima i ustima. Na dlanovima i tabanima to bude u vidu papula dok se u usnoj šupljini javlja u obliku vezikula, što djeci stvara problem jer su bolne – precizirao je dr. Mujković.

Napomenuo je da najčešća komplikacija tog virusnog oboljenja može da bude dehidracija te se u tom slučaju djeca moraju hidrirati. Liječenje je simptomatsko uz antipiretike protiv bola i smanjenja temperature, a sugeriše se unos više tečnosti i vitamina.

“Virus se najčešće prenosi kapljično, sekretom iz nosa i usta te savjetujemo da djeca češće peru ruke, da se provjetravaju prostorije i da se izbjegavaju mjesta gdje su veća okupljanja. Za to virusno oboljenje je karakteristično da se može prebolovati vise puta tokom života. Obično obolijevaju djeca do deset godina, najčešće se javlja u ljetnom periodu i u ranu jesen, međutim sporadičnih slučajeva ima tokom cijele godine – naglasio je dr. Mujković.


Znate više o temi ili prijavi grešku