U Ukrajinu je vraćeno 31 dijete koje je bilo nezakonito odvedeno u Rusiju s područja koje su okupirale vojne snage Moskve, objavila je danas nevladina organizacija "Spasimo Ukrajinu".
"Danas dočekujemo još 31 dijete koje je protupravno bilo odvedeno u Rusiju s okupiranog teritorija", napisao je Mikola Kuleba, čelnik ove nevladine organizacije.
Djeca su odvedena sa sjeveroistoka Ukrajine, tačnije Harkivske oblasti, te sa juga iz Hersonske oblasti. Organizacija "Spasimo Ukrajinu" ima zadaću, kako kažu, boriti se protiv deportacije ukrajinske djece.
Djeca su s putnim torbama i kesama su jučer pješice prešla granicu u pratnji rodbine, a zatim su ušla u autobus kojim će nastaviti putovanje.
Inače, Vlasti u Kijevu ocjenjuju da je više od 16.000 ukrajinske djece oteto i odvedeno u Rusiju od početka invazije na Ukrajinu 24. februara 2022., a mnoga su smještena u dječje domove. Moskva negira te tvrdnje, navodeći da je spašavala ukrajinsku djecu izvlačeći ih s područja sukoba i pripremajući njihov povratak u porodice.