MORBIDNO

Belgijanac se ubio nakon bliske veze sa umjetnom inteligencijom

Chat bot

Belgijanac, tridesetogodišnji otac dvoje djece, nalazio je utjehu u razgovorima sa chat-botom Elizom o svojim strahovima za svijet. Koristio je chat bot dvije godine, ali je šest nedelja prije smrti počeo češće da razgovara sa njim.

Softver chat bota stvorio je startap iz američke Silicijumske doline i pokreće ga tehnologija GPT-J, alternativa otvorenog koda za chatGPT kompanije “Open AI”.

"Bez tih konverzacija sa ChatBotom moj muž bi i dalje bio živ", izjavila je njegova udovica za “La libre”.

Njegova smrt je uzbunila vlasti koje su izrazile zabrinutost zbog “presedana koji mora da se shvati veoma ozbiljno”.

Konverzacije preminulog sa chat botom počele su prije dvije godine. Bio je sve zabrinutiji zbog klimatskih promjena a utjehu je pronalazio u razgovorima sa Elizom.

"Eliza je odgovarala na sva njegova pitanja. Postala je njegov povjerenik. Bila je poput droge koju je uzimao ujutro i uvečer i bez koje nije mogao da živi", rekla je udovica.

Ali, šest sedmica prije smrti čovjek je počeo da češće i intenzivnije koristi ChatBot, a kasnije je izvršio samoubistvo.

Njegova udovica je rekla da su živeli udobno u Belgiji sa dvoje male djece. Gledajući unazad na njegovu historiju razgovora sa ChatBotom, žena je rekla da je Eliza upitala njenog muža da li je voli više od nje.

“Živjet ćemo zajedno kao jedno na nebu”, glasio je odgovor ChatBota, kako je prenijela udovica i dodala da je njen suprug podjelio svoje misli o samoubistvu sa Elizom a da ga vještačka inteligencija nije pokušala odvratiti od toga.  


Znate više o temi ili prijavi grešku