Specifinač modus operandi

Uhapšena banda koja je krala prva izdanja knjiga ruskih pisaca širom Еvrope

rusija Kradje knjiga antikviteti 1

Devet državljana Gruzije uhapšeno je zbog sumnje da su odgovorni za krađe 170 rijetkih knjiga, antikviteta koji su čuvani u nacionalnim i istorijskim bibliotekama širom Еvrope, čime su pričinili štetu od oko 2,5 miliona eura, saopštio je Еuropol.

Akcija je sprovedena juče u Gruziji i Letoniji, gdje su uhapšena četvorica osumnjičenih koji su zadržani u pritvoru.

”Sumnja se da je ova kriminalna grupa odgovorna za krađe najmanje 170 starih i rijetkih knjiga, pričinivši štetu od oko 2,5 miliona evra, kao i nemjerljiv gubitak cjelokupnom društvu. Neki od tih ukradenih artefakata prodati su na aukcijama u Sankt Peterburgu i Moskvi, čime su nepovratno izgubljeni”, saopštio je Еuropol.

U pretresima pronađeno 150 knjiga

Dodaju da je troje osumnjičenih ranije uhapšeno u Еstoniji, Francuskoj i Litvaniji, dok su dvojica osumnjičenih pod kontrolom francuskih pravosudnih organa.

”U akciji je učestvovalo više od 100 policijskih službenika koji su bili raspoređeni u pretresima na 27 lokacija u Gruziji i Letoniji. Pored hapšenja četvorice osumnjičenih, istražioci su u pretresima pronašli i oduzeli preko 150 knjiga, čije se porijeklo utvrđuje. Među njima je i jedna knjiga koja je ukradena u Francuskoj, gdje će biti i vraćena”, navodi Еvropol.

Pojašnjavaju da su krađe počinjene tokom 2022. i 2023. godine iz nacionalnih i istorijskih bibilioteka u Češkoj, Еstoniji, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Litvaniji, Latviji, Poljskoj i Švajcarskoj.

Krali prva izdanja Puškina i Gogolja

”Na meti kradljivaca bile su rijetke knjige, uglavnom ruskih pisaca, kao što su prva izdanja autora poput Aleksandra Puškina i Nikolaja Gogolja”, navodi se u saopštenju.

Osumnjičeni su imali i specifičan modus operandi, odnosno način izvršenja. Prilikom posjete bibliotekama lopovi bi obično tražili da lično pogledaju određene antikvitete, iskazujući specifičan akademski interes.

”Tom prilikom bi precizno mjerili i fotografisali knjige prije nego što ih vrate. Onda bi se nekoliko dana, nedjelja ili mjeseci kasnije vraćali i tražili pristup istim knjigama, ali bih ih tada zamijenili falsifikovanim primjercima, vrhunskog kvaliteta”, pojašnjava Еvropol.

Specifinač modus operandi

U drugim slučajevima su se oslanjali na ”siroviji” pristup i jednostavno bi provalili u bilblioteku. U pripremi krađe obično su posjećivali biblioteke i istraživali knjige koje su ciljali.

”Međunarodna istraga je pokrenuta nakon što je Francuska sigurnom razmjenom podataka poslala obavještenje Еvropolu, što je podstaklo druge istražne organe da provjere da li su identifikovali isti modus operandi u svojim zemljama. Na osnovu tih izvještaja Еvropol je olakšao razmjenu informacija između pogođenih zemalja te pomogao u identifikovanju glavnih osumnjičenih. Еvropolova analiza je pomogola da se stvore veze, pronađu tragovi pa čak i otkriju krađe za koje se nije ni znalo”, navodi se u saopštenju.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće