APELACIONI SUD U BEOGRADU

Urošu Blažiću pravosnažno 20 godina zatvora za masakr kod Mladenovca

IMG 6474

Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je presudu kojom je Uroš Blažić osuđen na 20 godina zatvora zbog ubistva devet i ranjavanja 12 osoba u selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca. Riječ je o jednom od najtežih masovnih ubistava u novijoj historiji Srbije.

Pored Blažića, na istu kaznu osuđen je i njegov otac, zbog nedozvoljene proizvodnje, držanja i prometa oružja i eksplozivnih materija, kao i za teško djelo protiv opće sigurnosti. Drugostepeni sud odbacio je sve žalbe branilaca i u cijelosti potvrdio presudu Višeg suda u Smederevu.

Zločin se dogodio u maju 2023. godine, kada je tada 20-godišnji Blažić iz automatske puške otvorio vatru na grupu mladih ljudi, ubivši devetoro i ranivši još 12. Tragedija je šokirala cijeli region, a dogodila se samo dan nakon krvavog napada u beogradskoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“.

Zbog činjenice da u vrijeme zločina nije bio stariji od 21 godinu, Blažić se smatra mlađim punoljetnikom, što ga je, prema Krivičnom zakoniku Srbije, poštedjelo kazne doživotnog zatvora. Najstroža kazna koja mu je mogla biti izrečena iznosila je upravo 20 godina.

Suđenje Blažiću počelo je u maju 2024. godine, a njegov slučaj ostaje trajno upisan među najsurovijim zločinima u Srbiji u 21. vijeku.


Znate više o temi ili prijavi grešku