SARAJEVO

Urušio se dio zida zgrade na Marijin Dvoru: Mandić proziva sve redom

Zgrada marijin dvor
Foto © Facebook

Srđan Mandić, načelnik Općine Centar na svom Facebook profilu podijelio je fotografije zgrade na Marijin dvoru čiji dio zida se jutros urušio.

On je, između ostalog, naveo kako nije bilo povrijeđenih osoba, te postavio pitanje "zašto se ovo dešava?".

"Odmah sam otišao na lice mjesta zajedno sa općinskom inspektoricom i službom CZ. Zahvaljujem i PU Centar na brzoj intervenciji. Preduzete su dodatne mjere zaštite. Međutim, postavlja se pitanje zašto se ovo dešava? Sporna zgrada se nalazi u obuhvatu kvadranta B, za koji je nadležna gradska uprava", napisao je Mandić.

Dodao je kako je zgrada, kao i cijelo navedeno područje, proglašena nacionalnim spomenikom i kao takva ne smije biti taknuta, bez obzira što ugrožava živote ljudi.

"Nedjelja je, niko iz nadležne federalne inspekcije nije bio dostupan. Nema ni g. Kapidžića da nam objasni šta nam je činiti", istakao je Mandić.

Urusen zid
Foto © Facebook

Dodao je kako već dvije godine apeluju na gradsku upravu da pokrenu pitanje izrade Regulacionog plana kvadrant B.

"Činim to i sada. Pozivam i federalne i kantonalne Zavode za zaštitu, planiranje, izgradnju i šta sve ne, da se uključe u rješavanje ovog problema. Barem dozvolite vlasnicima zemljišta i objekata da se ovo ruglo ukloni, jer to više nisu spomenici kulture, već spomenici 25-godišnjeg planskog uništavanja Sarajeva koji predstavljaju neposrednu opasnost za živote ljudi. Naravno, pozivam i državnu komisiju za zaštitu spomenika da ukine ili izmijeni sramnu odluku o HUKu. Općina Centar više neće "skupljati gelere" i biti žrtva neodlučnosti i nezainteresovanosti viših nivoa vlasti. Dosta je bilo, idemo raditi, svako svoj posao", naveo je načelnik Općine Centar.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće


Znate više o temi ili prijavi grešku