Skupština Srednjobosanskog kantona (SBK) danas je u Travniku usvojila prijedlog budžeta za narednu 2025. godinu, uz prateći zakon o njegovom izvršenju.
Prema riječima ministrice finansija Mirjane Plavčić, ukupan iznos budžeta za 2025. godinu iznosi 435.933.010 KM, što je za oko 15 miliona KM više u odnosu na prvotni nacrt.
Plavčić je pojasnila da su određeni rashodi za projekte poput izrade građevinskih radova, nabavke materijala i izgradnje objekata, planirani za ovu godinu, ali neće biti realizirani zbog računovodstvenih propisa. Taj suficit omogućava planiranje prihoda za buduće rashode u narednoj godini, dodala je ona.
Premijer KSB, Tahir Lendo, istakao je značaj što je ovaj kanton među prvim u Federaciji usvojio budžet i sve prateće financijske planove na vrijeme, zahvaljujući koordinaciji i podršci zastupnika.
Osim usvajanja budžeta, po skraćenom postupku usvojene su i dopune Zakona o građenju te Zakona o prostornom uređenju. Predsjedavajući Skupštine Dražen Matišić naglasio je važnost pravovremenih odluka i pripremljenih planova, te pozitivne financijske korekcije za sve kantonalne institucije.
U izvještaju sa sjednice istaknuto je usvajanje financijskih planova za ključne institucije, uključujući Zavod za zdravstveno osiguranje, Agenciju za privatizaciju, Kantonalnog inspektora za ceste, kao i Službu za zapošljavanje.
Također, razmatran je i Izvještaj o finansijskoj reviziji za 2023. godinu, čime je Skupština osigurala transparentnost i odgovorno upravljanje finansijskim sredstvima.