
U Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas se vodila žustra rasprava o dva ključna evropska zakona, među kojima je i zakon o graničnoj kontroli.
Nakon početnih tenzija i neslaganja oko procedure usvajanja, delegati su odlučili da se o ovom zakonu glasa u hitnoj proceduri, čime je onemogućeno predlaganje amandmana.
Odluka o hitnoj proceduri donijela je neočekivane političke obrte, jer se glasanje odvijalo u krajnje zanimljivoj atmosferi. Na kraju, procedura je usvojena sa sedam glasova za, šest protiv i dva suzdržana, što je bilo dovoljno za entitetsku i opću većinu potrebnu za donošenje odluke.
Neobična podjela glasova – ko je bio za, a ko protiv?
Najviše pažnje privukao je raspored glasova, koji je odudarao od očekivanih političkih linija. Opozicija iz Republike Srpske, konkretno delegati Nenad Vuković (PDP) i Želimir Nešković (SDS), odlučili su se za suzdržanost, dok su podršku hitnoj proceduri, iznenađujuće, dali delegati HDZ-a, uključujući Iliju Cvitanovića, ali i tri delegata iz SNSD-a, stranke Milorada Dodika, koja često pokazuje rezervu prema zakonima sa evropskom oznakom.
S druge strane, među delegatima koji su glasali protiv hitne procedure našao se i Kemal Ademović (NiP), iako su njegove stranačke kolege iz Naroda i pravde u Predstavničkom domu PS BiH prethodno glasale za. Uz njega, hitnu proceduru su podržali i delegati Šefik Džaferović (SDA), Safet Softić (SDA), Dženan Đonlagić (DF) i Džemal Smajić (SBiH).
Hitna procedura znači zakon bez izmjena
Usvajanjem hitne procedure, zakonski prijedlog neće moći biti podložan amandmanskim izmjenama, što znači da će on biti usvojen u izvornom obliku kako je predložen. Time su propali pokušaji dijela delegata da kroz dodatne prijedloge unesu izmjene u zakon, čime su onemogućene potencijalne korekcije i dorade prije konačnog usvajanja.
S obzirom na to da su hitna procedura i zakon o graničnoj kontroli ključni za evropski put BiH, ovaj potez može imati dugoročne posljedice u odnosima unutar vladajuće koalicije, ali i između političkih blokova. Glasovi koji su dolazili s neočekivanih strana ukazuju na mogućnost novih političkih kalkulacija i potencijalnih dogovora iza zatvorenih vrata.
Ostaje da se vidi kako će se ovaj potez odraziti na buduće odnose u državnom parlamentu, ali jedno je sigurno – iznenadni politički manevri nisu završeni, a novi obrti se mogu očekivati u nastavku rada zakonodavne vlasti.