Grad Mostar suočava se s novom krizom nakon što je požar na deponiji Uborak ponovo aktiviran, zbog čega je naređena evakuacija stanovništva iz okolnih naselja.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić saopćio je nakon sjednice Kriznog štaba da je donesena odluka o hitnom izmještanju građana iz sigurnosnih razloga, uz procjenu da vatra ponovo predstavlja ozbiljnu prijetnju širem području. Evakuirani stanovnici trebali bi biti smješteni u prihvatni centar Salakovac.
U međuvremenu, iz Vatrogasne brigade Mostar potvrđeno je da su ekipe na terenu u punom sastavu te da se intenzivno radi na sanaciji požarišta. Tokom noći i jutra dežurala su dva vatrogasna vozila i sedam vatrogasaca, dok se u gradu i dalje osjeća dim.
Kordić: “Požar je podmetnut”
Gradonačelnik Mostara tvrdi da je riječ o podmetnutom požaru te je pozvao nadležne institucije na hitnu istragu.
“Mi smo sada naredili evakuaciju tog dijela stanovništva iz sigurnosnih razloga, a ono što dodatno predstavlja problem jer se tu nalazi i spremnik za gorivo. Vatrogasci su gore na licu mjesta i pokušavaju riješiti tu novonastalu situaciju”, istakao je gradonačelnik Mostara i naglasio:
“Ponovit ću, požar je podmetnut’’.
Dodao je i da postoje informacije s terena prema kojima su se, kako tvrdi, nepoznate osobe tokom noći kretale po području deponije, što dodatno pojačava sumnje o mogućem namjernom izazivanju požara.
“Građani se koriste u političke svrhe. Nemoguće je šta se radi’’, rekao je Kordić, osvrćući se i na ranije blokade lokacije koja je određena kao pretovarna tačka za odvoz otpada.
Podsjećamo, požar na deponiji Uborak izbio je 22. juna, a jučer je bio stavljen pod kontrolu nakon zatrpavanja zemljom, da bi se danas ponovo aktivirao i izazvao novu krizu u gradu.