NEKADAŠNJI GRČKI MINISTAR

Varoufakis kritikovao ideju Blaira kao “regenta” Gaze: “Kolonijalni projekt u ime Trumpa”

Yanis Varoufakis
Foto © Yanis Varoufakis

Nekadašnji grčki ministar i ljevičar Yanis Varoufakis oštro je komentirao najave da bi bivši britanski premijer Tony Blair mogao preuzeti ulogu u upravljanju Gazom nakon rata.

U objavi na Instagramu, Varoufakis je naveo da ovakvi prijedlozi predstavljaju „klasičnog Blaira“.

“Klasični Blair. Sada sebe predlaže za regenta Gaze. Ratni zločinac traži petogodišnji mandat kako da vodi mjesto izraelskog genocida u ime Donalda Trumpa, kao u najboljoj tradiciji kolonijalnih projekata bijelih doseljenika”, poručio je grčki političar.

Podsjetimo, BBC je prije nekoliko dana izvijestio o Blairu kao mogućem „upravitelju“ postratne Gaze, a prijedlog je dobio podršku i Bijele kuće.

Prema planovima, Blair bi mogao biti na čelu tijela pod nazivom Međunarodna prijelazna vlast za Gazu (Gita), koja bi tražila mandat UN-a da djeluje kao „vrhovna politička i pravna vlast“ Gaze u periodu od pet godina. Model ove administracije bio bi inspiriran međunarodnim nadzorom u tranziciji Istočnog Timora i Kosova.

U početku bi sjedište Gite bilo u Egiptu, blizu južne granice Gaze, a nakon stabilizacije Pojasa ulazak u Gazu predviđen je uz podršku multinacionalnih snaga.

Varoufakisova kritika jasno odražava protivljenje takvoj vrsti međunarodne uprave i podsjeća na kontroverze povezane s Blairovom političkom karijerom.


Znate više o temi ili prijavi grešku