PRESS KONFERENCIJA

Velibor Peulić: “Naši transportni kapaciteti su zaustavljeni, vozači BiH moraju biti tretirani pošteno”

peulić

Na današnjoj press konferenciji u povodu početka protesta Konzorcija „Logistika BiH“, koji je započeo jutros u 6:00 sati širom Bosne i Hercegovine, obratio se glavni koordinator Konzorcija Velibor Peulić.

Peulić je istakao da su prevoznici godinama upozoravali nadležne institucije i političke stranke na probleme u transportnom sektoru, ali da na njihove dopise i zahtjeve niko nije odgovorio.

  • „Mi smo se obratili sve i jednoj političkoj stranci, Komisiji za saobraćaj smo poslali 15 dopisa, nismo dobili nikakav odgovor. Na posljednjoj sjednici Plenuma smo donijeli odluku i obavijestili javnost da ćemo naše lance snabdijevanja obustaviti. Nadali smo se da do ovog dana neće doći. Od Une do Dirne, od Save do mora naši transportni kapaciteti su zaustavljeni. Prvi naš zahtjev je ‘Prestanite nas hapsiti u EU’. Vozač u BiH je uredno zaposlen, ima ugovor o radu i plaćamo doprinose državi. Imali smo sastanak sa predstavnicima Evropske komisije. Uvijek je bila dobra saradnja sa EK i odgovorili su u roku od 45 minuta“, rekao je Peulić.

Glavni koordinator Konzorcija osvrnuo se na pitanje favorizovanja vozača iz drugih evropskih zemalja u odnosu na vozače iz BiH.

  • „Naš drugi zahtjev je da ne budemo posljednja zemlja u Evropi, da se ne može vratiti dio trošarine. Prevoznik iz bilo koje države je favorizovan u odnosu na prevoznika iz BiH. Imamo jedan tag u državi. Dajte nam popust, manje će biti poginulih. Čekamo da dvije autoceste, Autoceste federacija i Autoputevi RS potpišu memorandum“, naglasio je Peulić.

On je također kritikovao odnos ministra prometa i komunikacija BiH Edina Forte prema problemima prevoznika.

  • „Ministar nije nazvao nikoga od prevoznika. Dajte nam minimum, gospodine ministre. Naša ruka ministru je uvijek pružena. Ovi protesti nisu usmjereni ni protiv jednog građanina. Mi smo ambasadori BiH, tako što se vidi po našim tablicama odakle dolazimo. Ko je branio posljednje tri godine da se ministar sastane sa resornim ministrima? Uzeli su nam 243 miliona KM. Ministar vama priča o tablici, to nije NASA projekat. Idete od Foče do Sarajeva, ispadne vam tablica, vi imate najmanje 5.000 KM troškova. Tražili smo da u svakoj policijskoj stanici može podići COD 95, da ne mora biti plastificiran, da nam se ne smiju. Imali smo niz sastanaka, ja sam hvalio ministra Fortu. Kako ne bi hvalio, kaže 17 stavki, sve sam završio. I odjednom ‘stop’“, kazao je Peulić.

Konzorcij „Logistika BiH“, koji okuplja prevoznike iz cijele zemlje, danas je započeo proteste koji obuhvataju njihove lance snabdijevanja, od lokalnih zajednica do graničnih prelaza, s ciljem da ukažu na dugogodišnje probleme u transportnom sektoru i zatraže poštivanje svojih zahtjeva.

Protesti se odvijaju mirno, ali je jasno da će trajati sve dok nadležni ne pokažu spremnost da riješe ključne probleme koji već godinama opterećuju prevoznike u Bosni i Hercegovini.


Znate više o temi ili prijavi grešku