Saudijska Arabija se pridružuje bloku antizapadnog uticaja koji su formirali Rusija i Kina, u znaku jačanja veza Rijada sa Pekingom dok se SAD udaljavaju od Bliskog istoka, navodi britanski Telegraf.
Kabinet kraljevine odobrio je plan za pridruživanje Šangajskoj organizaciji za saradnju (ŠOS) kao "partner u dijalogu", preteča punopravnog članstva, objavila je u srijedu SPA, saudijska državna novinska agencija.
Šangajska organizacija za saradnju formirana je 2001. godine od strane Rusije, Kine i bivših sovjetskih država u centralnoj Aziji, ŠOS je politički i sigurnosni blok zemalja koji obuhvata veći dio Evroazije i proširio se na Indiju i Pakistan. Iran je također prošle godine potpisao dokumente za punopravno članstvo.
Odluka Rijada da se pridruži bloku dolazi manje od tri nedjelje nakon što je potpisan sporazum o pomirenju između Saudijske Arabije i Irana, a Peking je posredovao u ovim pregovorima.
Dok su Oman i Irak bili domaćini prethodnih sastanaka u naporu da se obnove odnosi između Irana sa većinskim šiitskim stanovništvom i uglavnom sunitske Saudijske Arabije, Rijad je zaslužan za prošlogodišnju ponudu kineskog predsjednika Si Đinpinga da djeluje kao most između dva regionalna rivala kao stvar koja je zapečatila sporazum.
Produbljivanje odnosa Kine sa regionom Zaliva dolazi kada Bajdenova administracija nastoji da se odvoji od Bliskog istoka. SAD su dugo služile kao sigurnosni partner Saudijskoj Arabiji, a povlačenje Vašingtona je podstaklo njegove saveznike iz Zaliva da diverzifikuju partnere.
Kineski predsjednik Si je postavio temelje za pridruživanje Saudijske Arabije ŠOS-u tokom posjete kraljevstvu prošlog decembra, rekli su izvori Rojtersu, u okviru plana za dalje povećanje uticaja Kine u regionu.
Zemlje OPEC-a zajedno su najveći proizvođači nafte, a samo Saudijska Arabija čini jednu trećinu proizvodnje te organizacije. Što se tiče rezervi nafte, Saudijska Arabija sa 266.800.000.000 barela nafte je prva u svijetu, odnosno posjeduje čak 20 posto svjetskih rezervi.