PRIČE IZ KULOARA

Više od mjesec dana nema sastanka "Osmorke": Ko će prvi priznati da je projekt neuspješan?

Osmorka

Više od mjesec dana je prošlo od posljednjeg sastanka lidera stranaka tzv. Osmorke, ali još uvijek na vidiku nema ni najave novog susreta koalicionih partnera.

Još krajem januara održan je posljednji službeni susret predsjednika stranaka koje su najavile formiranje vlasti po vertikali na svim nivoima, zajedno sa HDZ i SNSD. Međutim, ni pet mjeseci nakon izbora, vlasti nisu fomirane, a odnosi unutar političke grupacije, čini se, sve su lošiiji i lošiji. I taj posljednji sastanak je protekao u mučnoj atmosferi, gdje se grupacija, podijelila napola. Prije nekoliko dana propao je i pokušaj sastanka Osmorke sa HDZ-om.

Dva bloka na koji su se podijelili u javnosti istupaju odvojeno i nerijetko apsolutno nekoordinirano.

Vlast je, za sada, formirana samo na državnom nivou, gdje su u Vijeće ministara BiH, zajedno sa HDZ i SNSD, ušle samo tri od osam stranaka i to SDP, NiP i Naša stranka. Ostatak koalicionih partnera je još uvijek kratkih rukava.

Ni u velikom broju kantona vlast nije formirana, a posebno nije formirana po najavljenoj matrici „Osmorke“. Ni imenovanje nove Vlade Federacije BiH, prema ustavu i zakonima, neće biti moguće bez saglasnosti Stranke demokratske akcije (SDA) te je situacija neizvjesna.

Izvori portala etto.ba ističu da lideri stranaka „Osmorke“ u ovom trenutku održavaju „povremenu komunikaciju“, ali da ne vide razloga da se službeno sastaju. Međutim, tvrdi naš izvor, svima je jasno da se politike sve manje podudaraju te da nema zajedničkih stavova o velikom broju pitanja – posebno o načinu imenovanja nove Vlade Federacije BiH.

Prazan prostor koji je nastao sukobima unutar grupacije za sada popunjava agilni lider NiP Elmendin Konaković, koji kao ministar vanjskih poslova BiH, faktički kao „portparol“ grupacije, održava u životu „novi politički koncept“ koji su lideri osam stranaka pokušali promovirati u javnosti.

No, pitanje je do kada će Konaković moći „na leđima nositi“ cijelu koaliciju te kako će se glasačima i javnosti opravdati izostajanje koodiniranog rada koalicije i neprovođenje dogovorenih politika i proklamovanih ciljeva. Kako nam je rečeno, neki od političkih aktera već duže vrijeme razmatraju izlazne strategije te način na koji bi se sa što manje političke štete izvukli iz projekta koji ne daje očekivani i planirani rezultat.


Znate više o temi ili prijavi grešku