ODNOSI BEOGRADA I PRIŠTINE SVE DALJE OD NORMALIZACIJE

Vlada Kosova traži od međunarodnih zvaničnika osudu Srbije za kršenje sporazuma

Vlada kosovo foto KosovaPress

Najavu da je ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić otputovao u Strazbur kako bi spriječio članstvo Kosova u Vijeću Evrope iz Vlade Kosova ocijenili su kao "ozbiljno kršenje člana 4." sporazuma lidera dvije države iz Ohrida.

Iz Vlade Kosova traže da međunarodni partneri, posebno Francuska, Njemačka, Italija i SAD, kao glavni pobornici Osnovnog sporazuma iz Ohrida, trebalo da osude ponašanje Srbije.

Takođe poručuju da Srbija neprestano krši dogovoreni sporazum.

Sporazum o normalizaciji odnosa, čiju primjenu su Beograd i Priština prihvatili u martu ove godine, predviđa da Srbija neće blokirati učlanjenje Kosova u međunarodne organizacije. Garant ovog sporazuma je EU, a dobio je i podršku Sjedinjenih Država.

Kosovo od proglašenja nezavisnosti 2008. godine teži članstvu u međunarodnim organizacijama i institucijama, čemu se Srbija protivi uz podršku Rusije i Kine. Kosovo je predalo zahtjev za članstvo u Vijeću Evrope u maju 2022. Glasanje o tome još nije došlo na dnevni red.

Pokušaj da se "stopira procedura" za prijem Kosova u Vijeće Evrope najavljen je iz Beograda 18. aprila, uoči odlaska šefa diplomatije Srbije Ivice Dačića u sjedište te međunarodne organizacije u Strazburu.


Znate više o temi ili prijavi grešku