SRBIJA NE POPUŠTA

Dačić ipak otišao u Strazbur da blokira prijem Kosova u Vijeće Evrope

Dacic twiter
Foto © Twiter

Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić otputovao je danas u Strasbourg gdje će, kako je najavio, pokušati stopirati proceduru za prijem Kosova u Vijeće Europe, saopšteno je iz srbijanskog Ministarstva vanjskih poslova.

Iako je kazao da će bojkotovati odlazak u Strasbourg u povodu 20 godina od prijema Srbije u Vijeće Evrope ukoliko će dan kasnije Kosovo biti primljeno u tu instituciju.

Dačić je, nakon sastanka sa šeficom diplomatije Gabona Yolandom Nyonde, rekao da je na 10. obljetnicu Briselskog sporazuma Beograda i Prištine, postignutog pod pokroviteljstvom EU-a, najavljeno da će Odbor ministara Vijeća Europe započeti proceduru prijema Kosova u tu instituciju.

Šef ureda predsjednice Kosova Blerim Vela izjavio je da je članstvo Kosova u Vijeću Europe u skladu s Briselskim sporazumima iz 2013. i 2023. godine, te je dodao da Srbija krši te sporazume ako glasa protiv članstva Kosova.

Kosovo je apliciralo za članstvo u Vijeću Europe 12. maja prošle godine, a aplikaciju Kosova za članstvo najprije razmatra Odbor ministara Vijeća Evrope. Nakon procjene situacije na Kosovu konačnu riječ dat će Parlamentarna skupština, koju čine nacionalni predstavnici država članica.


Znate više o temi ili prijavi grešku