Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH objavila je informacije o aktivnostima Vlade RS-a i sklapanju ugovora s kompanijama koje su se našle na američkoj crnoj listi.
U tom kontekstu, Ambasada SAD-a je usmjerila pažnju na ugovore koje je entitetska vlada potpisala u protekloj i tekućoj godini.
"U 2023. i 2024. godini Vlada RS-a pitpisala je ugovore vrijedne više od 70 milion KM s kompanijama Prointer, Kaldera i Sirius 2010. Sve ove kompanije sada se nalaze na američkoj listi sankcija zbog njihove uloge u omogućavanju korupcije", poručili su iz Ambasade SAD-a.
Kompanija Sirius 2010, koja je nedavno angažovana na digitalizaciji RTV signala u BiH, obavijestila je da je spremna povući se iz projekta zbog sankcija.
Nakon što je stavljena na crnu listu SAD-a, kompanija Sirius 2010 obavijestila je Ministarstvo prometa i komunikacija o svojoj spremnosti da se povuče iz projekta digitalizacije RTV signala, a pismeno obavještenje ministarstvu bit će dostavljeno u narednim danima.
Istovremeno, 18. jula je objavljeno da su firme Infinity International i Sirius 2010 osnovale novu kompaniju s ciljem zaobilaženja sankcija. Kompanija Prointer, povezana s Igorom Dodikom, također je uključena na crnu listu u junu 2024. godine. Igor Dodik je na crnoj listi još od 20. oktobra 2023. godine.