Vojin Mijatović, potpredsjednik SDP-a, komentarišući formiranje Vlade FBiH, istakao je kako je potrebno trajno rešenje koje će oduzeti moć blokade svim jednoetničkim strankama.
Na svom facebook nalogu Mijatović je poručio da je SDP-u potpuno jasno da je većina stranaka, pa i one sa kojima su potpisali koalicioni sporazum, jednoetničkog karaktera i da im ne bi smetalo da država bude podeljena na srpski, bošnjački i hrvatski dio.
Dodao je da je SDP-u to neprihvatljivo i da nikad neće pristati na takav scenarij.
"SDP BiH će tamo gde je vlast postavljati SDP-ovce, bez obzira na etničko izjašnjavanje i na adresu boravka", napisao je Mijatović.
Tvrdi i da je Visoki predstavnik odlukama u izbornoj noći pogodovao isključivo SDA-u i HDZ-u, ali i malim jednoetničkim strankama koje sada svoju političku moć crpe iz domova naroda, a ne izbornog rezultata.
"Nalazimo se u novoj blokadi Federacije BiH i očekujem da ukoliko ne bude dogovora između domaćih aktera, Visoki predstavnik odlukom deblokira proces formiranja vlasti, ali trajnim rešenjem koje će oduzeti instrument blokade jednoetničlim strankama i omogućiti formiranje vlasti na građanskom modelu putem demokratske većine", napisao je Mijatović.
Kazao je i da zna kako mnogima smeta što su ispred SDP-a BiH kandidovani građani BiH iz oba entiteta iz reda svih naroda.
"Biće tako na svim pozicijama, navikavajte se na to jer to je BiH za koji se mi borimo i za koju su nam podršku na izborima dali građani BiH", poručio je Mijatović i dodao:
"Federacija BiH hitno mora biti deblokirana i oslobođena jednoetničke politike jer ako smo za građansku državu cele BiH onda daj da to primenimo, jer u suprotnom kakva je razlika između nas i antidržavne i jednonacionalne politike koju vodi Milorad Dodik!", zaključio je Mijatvić.