TELEFONSKI POZIV

Vučić razgovarao s iranskim predsjednikom: “Podrška dijalogu, smirivanju tenzija i trajnom miru”

Vucic

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopćio je da je danas imao telefonski razgovor s predsjednikom Irana Masoudom Pazeshkianom, u okviru pojačanih diplomatskih aktivnosti i aktuelnih razgovora između Irana i Sjedinjenih Američkih Država.

Kako je naveo, riječ je o razgovoru koji je protekao u otvorenoj i konstruktivnoj atmosferi, a u fokusu su bile teme koje se odnose na smirivanje tenzija i nastavak političkog dijaloga.

Vučić je istakao da je pozdravio aktuelne procese koji vode ka smanjenju sukoba i donošenju odluka koje, prema njegovim riječima, predstavljaju hrabre političke poteze u pravcu stabilizacije prilika.

On je u tom kontekstu naglasio značaj povratka ekonomskog razvoja u središte političkih prioriteta, posebno u regionima pogođenim nestabilnošću.

“Stabilnost, ekonomski napredak i međusobno povezivanje država najčvršći su temelji mira, kako za Bliski istok, tako i za široku međunarodnu zajednicu”, poručio je Vučić.

Dodao je da Srbija ostaje opredijeljena da podrži sve inicijative koje vode ka mirnijem i sigurnijem globalnom okruženju.

“Svaki odgovoran napor ka pravednijem, sigurnijem i mirnijem svijetu” Srbija će, kako je rekao, nastaviti podržavati, uvjerena da se trajna rješenja mogu graditi samo kroz dijalog, uzajamno uvažavanje i kompromis.

Tokom razgovora, dvojica zvaničnika razmijenila su mišljenja i o širem spektru regionalnih i globalnih tema, s posebnim fokusom na očuvanje međunarodne stabilnosti u vremenu izraženih geopolitičkih izazova.


Znate više o temi ili prijavi grešku