Nakon sastanka s mađarskim ministrom vanjskih poslova Peterom Szijjartom, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a je otvoreno pozvao sve Srbe u SAD-u da glasuju za Donalda Trumpa.
Dodik je izrazio nadu da će Trump pobijediti na izborima, a kao razloge za to naveo da se Trump pokazao razumnim i racionalnim. Trump nije kao predsjednik poveo niti jedan rat.
A koji su zapravo razlozi zbog kojih Dodik navija za Trumpa?
Naime, Dodik je davno planirao proglasiti nezavisnost Republike Srpske dok je još Donald Trump bio predsjednik SAD i prema njegovim izjavama i sada bi to uradio ukoliko bi Trump ponovo pobijedio na izborima.
"Kada je u Americi pobijedio Donald Trump, imao sam namjeru da proglasim nezavisnost Republike Srpske, a onda su se neki oko mene uplašili i to nisam uradio. Moram da kažem da mi je danas žao što nisam. Ali ako bi Tramp ponovo pobijedio, mislim da ne bih oklijevao", rekao je Dodik za medijsku kuću iz Srbije, TV Prva.
On je za TV Prva kazao da vjeruje u nezavisnost RS i da smatra da će se to morati desiti jednog dana.
Upravo iz ovog razloga, Dodik poziva sve Srbe u Americi da glasaju za Trumpa, ako žele dobro Srbima u BiH.
Kada je osvojio mandat za predsjednika SAD, Trump nije mijenjao odnos SAD prema BiH i teško da bi zbog Dodika rušili Dejtonski mirovni sporazum čiji su garant sprovođenja.
Ono što je zanimljivo jeste da je američka administracija zajedno sa Bidenom zapravo napravila određene promjene u svom odnosu prema BiH, što se odrazilo na izborni proces u BiH i sve ono što se dešavalo nakon 2.10.2022. godine.