Uklanjanje dijela kancerogene deponije koja se nalazi u dijelu nekadašnje industrijske zone u Tuzli uskoro će početi. Za tu namjenu je izdvojeno milion konvertibilnih maraka, a sredstva su uplaćena u kantonalni trezor.
Naime, ministarka prostornog uređenja i zaštite okolice Tuzlanskog kantona Anela Ajšić razgovarala je danas sa federalnom ministricom okoliša i turizma Nasihom Pozder o problemima velikih zagađivača, nedovoljnom inspekcijskom nadzoru te uredbi o nadležnosti izdavanja okolinskih dozvola.
Ključnom temom, međutim, pokazala se informacija da je Ministarstvo okoliša i turizma FBiH Tuzlanskom kantonu doznačilo polovinu sredstava za otklanjanje opasnog otpada iz nekadašnjeg HAK. Prema riječima ministrice Ajšić, uplaćen je milion KM.
Prije nekoliko dana uplaćena su sredstva u naš trezor u vrijednosti od milion KM tako da nam već teče rok za implementaciju ugovora koji smo potpisali u martu mjesecu tekuće godine.
Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoline Tuzlanskog kantona već je započelo proceduru i načinilo korake koji su neophodni da bi se ubrzao taj proces. Tako da ćemo u što kraćem roku imati i realizaciju za uklanjanje opasnog materijala na području HAK – kazala je Ajšić.
Podsjećamo, hemijska industrija u Tuzli je godinama, uz glavne proizvode, stvarala i opasni otpad koji nije propisno odlagan.
Decenijama su hemijske materije bile uskladištene u zemlji, ali i na njenom tlu, a kako bi se zvanično utvrdilo o kolikim količinama je riječ, prije nešto više od dvije godine je počelo otkopavanje jedne od deponija koja se nalazi u krugu nekadašnje kompanije HAK II.
Uz utvrđivanje količina otpada, ustanovljeno je i da je riječ o kancerogenim materijama, koje posredstvom zraka, vode i tla utječu i na zdravlje stanovništva.
Tema zaštićenih područja TK i proglašenje novih dijelova zaštićenim područjima je dio razgovora koji je prihvaćen kao aktuelan u momentu kada se razgovara o Zakonu o proglašenju planine Konjuh zaštićenim pejzažem i elaboratu o osnivanju javne ustanove.
Dilema u vezi sa nadležnosti za izdavanje okolinskih dozvola, za koje je odnedavno uredbom odgovorno Federalno ministarstvo, takođe je bila tema današnjeg sastanka.
Mi smo prije toga kada je donošena uredba bili aktivno uključeni i imali određene zahtjeve koji imaju za cilj efikasniju primjenu na području TK. Dobili smo informaciju da je planiran i sastanak u federalnom ministarstvu sa svim kantonalnim ministrima o toj temi – kazala je Ajšić.
Na sastanku je bilo riječi i o velikim zagađivačima koji se nalaze na području TK, a za čije okolinske dozvole je nadležno Federalno ministarstvo.
Zajedničkim djelovanjem, rečeno je, treba utjecati na velike zagađivače kako bi se smanjilo zagađenje.