Haris Zahiragić , delegat SDA u Domu naroda FBiH, tokom gosotvanja na N1 komentarisao je presudu optuženima u predmetu Respiratori, kojom su Fadil Novalić, Fahrudin Solak i Fikret Hodžić su proglašeni krivim.
Zahiragić je kazao kako je optužnica bil pogrešna i isključivo politička, pa je i presuda politička.
"Kada su respiratori nabavljeni, bio sam među prvim ljudima koji su osporili nabavku. Napisao sam javni status, u kojem sam rekao da možda nije primjereno da se na dvije stranice ugovora, firma koja se nije bavila time, nabavalja respiratore. To je bio moj stav i dan-danas je. Diletantska nabavka, u najmanju ruku. Prateći postupak ovog suđenja, kao pravnik, ne kao političar, zanimao me je u velikoj mjeri. Prvo optužnica koja je potpuno pogrešna, nelogična, nepametna, isključivo politička", kazao je Zahiragić navodeći kao primjer kvalifikaciju "pranje novca":
"Građanin, domaćica, radnik, ne moraju biti pravnici, svi znaju da je pranje para kada se prljavi novac stavlja u legalne tokove. A oni optužuju gospodina Novalića da je bio na čelu skupine koja je sa računa budžeta prebacila pare na račun u Kini, što je potvrđeno. Kakvo je to pranje para? Ne mogu se čiste budžetske pare prati", rekao je Zahiragić.
Dodao je i kako u samom toku suđenja i izođenju dokaza nikome nije bilo u interesu da se nađe istina.
"Sada se fokus pokušava prebaciti na kakvoću respiratora, to uopšte nije bila tema. Na svaki način su gospodina Novalića pokušavali da povežu (sa organizovanom skupinom) i nisu uspjeli, pa su ga evo prvostepeno optužili za zloupotrebu položaja. Da bi nešto bilo zloupotreba položaja, to je gospodin sudija Perić rekao, mora postojati umišljaj. Ne može se desiti zloupotreba položaja bez da neko to želi. Ne možete slučajno zloupotrijebit položaj. Možete napravit neku zloupotrebu, ali ako niste imali namjeru, umišljaj, djelo nije svjesno napravljeno", istakao je Zahiragić.
Odgovorio je i na pitanje zbog čega SDA tvrdi da je na nju usmjeren pritisak Međunarodne zajednice.
"Sasvim je jasno zašto su snage usmjerene protiv SDA, jer stranka nije željela, odnosno predsjednik stanke gospodin Bakir Izebegović, u Neumu, uprkos velikim pritiscima Međunarodne zajednice, da podrži rješenje koje je loše za ovu državu. Dobivao je i prijetnje, otvorene, čak i javne, nije popustio. Došli su izbori, napravili su Jedanaestorku, kasnije Osmorku, Sedmorku, i poslije toga je sve jasno. SDA je na određeni način pokušala da bude nezavisna, suverena, da se vodi isključivo interesima građana", rekao je Zahiragić.
Kazao je i kako postoji plan da BiH politički podijeli izmešu Beograda i Zagreba.
"Usudio bih se reći da je dio toga usmjeren protiv prava Bošnjaka da budu nezavisni i authotoni u donošenju svojih politčkih odluka i da, nažalost, trebaju imati tutore iz Međunarodne zajednice, a posebno iz Beograda i Zagreba. Nažalost, BiH u nekim geopolitičkim preslagivanjima regiona treba da bude podijeljena, u političkom smislu, ne fizički da se Bosna podijeli, nego da se politički uticaj u BiH podijeli na Beograd i Zagreb", zaključio je Zahiragić.