IZAZOVI REGIONALNE STABILNOSTI

Zapadna podrška Vučiću i pitanje opstanka Republike Srpske: Skriveni narativi međunarodne politike

Aleksandar vucic Milorad  dodik

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, uživa podršku Zapada unatoč mnogim kontroverzama koje prate njegovu vladavinu. Razlog leži u percepciji Zapada da je Vučić, iako "lud", kooperativniji i manje nacionalistički nastrojen od 99,8% srpske opozicije. Iako je malo vjerovatno da će zapadni zvaničnici to otvoreno priznati, strategija se oslanja na dugoročno povjerenje da će narod na kraju prepoznati ovu suptilnu podršku.

Vučićev režim, često kritiziran zbog autokratskih tendencija, i dalje je viđen kao stabilniji partner u očima Zapada. Unatoč tome, postoje slojevi međunarodne politike koji se rijetko iznose u javnost. Na primjer, neformalni stavovi da je Republika Srpska (RS) ratna stečevina koja mora nestati kako bi se osigurao trajan mir na Balkanu, rijetko se javno iznose, ali se ipak provlače kroz diplomatske krugove.

Republika Srpska, entitet unutar Bosne i Hercegovine, često je izvor napetosti u regionu. Njeno postojanje, proizašlo iz ratnih konflikata devedesetih, predstavlja kamen spoticanja u procesu postizanja trajnog mira i stabilnosti. Nezvanično, mnogi zapadni diplomati smatraju da bi ukidanje Republike Srpske olakšalo integraciju Bosne i Hercegovine u euroatlantske strukture i doprinijelo stabilnosti Balkana.

Ovakve perspektive rijetko dospijevaju u javni diskurs. Međutim, pažljivo praćenje političkih signala može otkriti namjere i strategije koje stoje iza službenih stavova. Zapadni lideri često preferiraju postupnu i diskretnu promjenu stavova unutar država poput Srbije, oslanjajući se na unutarnje snage da prepoznaju i prihvate promjene koje se nameću kroz diplomatske i političke pritiske.

Strategija Zapada prema Balkanu balansira između podrške stabilnosti i suptilnog poticanja promjena koje bi dugoročno mogle dovesti do veće integracije regiona u evropske i transatlantske strukture. U tom kontekstu, podrška Vučiću kao "manjem zlu" i nezvanične ideje o ukidanju Republike Srpske kao "ratne stečevine" oslikavaju kompleksnost i dugoročne ciljeve zapadne politike na Balkanu.

Na kraju, ostaje vidjeti kako će se ove strategije odraziti na stvarnost Balkana. Hoće li narod prepoznati i prihvatiti ove suptilne političke igre ili će se region i dalje suočavati s napetostima i nesigurnostima? Jedno je sigurno: politika na Balkanu nikada nije jednostavna, a njena budućnost zavisi od mnogo faktora, uključujući i one koji se rijetko izgovaraju naglas.