UPUTILI OTVORENO PISMO

Zaposlenici UNSA traže od Senata reakciju na dešavanja u Palestini: “Ne smijemo biti nijemi posmatrači genocida”

UNSA/AA

Grupa zaposlenika Univerziteta u Sarajevu uputila je otvoreno pismo Senatu UNSA u kojem traži da univerzitet zauzme stav po pitanju situacije u Gazi i na Zapadnoj obali u Palestini, po uzoru na rezoluciju koju je donio Senat Univerziteta u Ljubljani i slične reakcije drugih univerziteta u Evropi i svijetu.

– Kao zaposlenici Univerziteta u Sarajevu, članovi akademskog i neakademskog osoblja, ovim otvorenim pismom pozivamo vas da u ime svih uposlenih zauzmete stav i reagujete po pitanju dešavanja u Gazi i na Zapadnoj obali – navodi se u pismu.

Autori otvorenog pisma ističu da Univerzitet u Sarajevu, kao najstarija i najveća naučno-istraživačka i obrazovna institucija u BiH, treba da pozove sve nivoe vlasti u zemlji da poduzmu sve što je u njihovoj nadležnosti kako bi izvršili pritisak na uspostavljanje trajnog mira u Palestini.

Potpisnici naglašavaju svoju moralnu odgovornost kao akademskih radnika i građana koji su svjedočili agresiji na BiH. U pismu se podsjeća da je u posljednje dvije godine, zaključno sa 30. julom ove godine, u Gazi ubijeno preko 60.000 civila, uključujući 18.500 djece. Također, 16. septembra 2025. nezavisna komisija UN-a proglasila je da se u Gazi trenutno dešava genocid.

– Ne smijemo ostati nijemi posmatrači genocida – stoji u pismu grupe zaposlenika Univerziteta u Sarajevu.


Znate više o temi ili prijavi grešku