Ministar odbrane u Vijeću ministara BiH Zukan Helez podnio je danas krivične prijave protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, svog zamjenika Aleksandra Goganovića i pukovnika Oružanih snaga BiH Milana Damjanića, zbog, kako je naveo, neustavnog i nelegalnog obilježavanja 9. januara.
- Nema nikakavih nacionalnih tenzija. Isto bih uradio da bilo ko udari na ustavno-pravni poredak BiH. Bilo je da Bošnjak ili Hrvat, potpuno isto bih uradio kao sa Miloradom Dodikom. Pozivam da se okane, što bi naš narod rekao, ćorava posla i obezbijedimo građanima BiH što bolji život, idemo ka EU i NATO savezu - rekao je Zukan Helez, ministar odbrane BiH. Istakao je da je većina njegovih kolega mogla da podnese krivičnu prijavu, ali vjerovatno ih je bilo strah.
Jasno da je ministar Helez ovdje misli na kolege ministre Trojke u aktuelnom Vijeću ministara BiH. Iz ranijih izjava zaključujemo da misli i na članove Predsjedništva BiH Željka Komšića i Denisa Bećirovića za koje očekuju da prijave Željku Cvijanović koja je bila na paradi povodom neustavnog dana Republike Srpske.
Ali zašto Heleza nije strah? A druge prema njegovim riječima ipak jeste? Da li se zaista radi o strahu? Ili ipak o interesima? Uostalom, ako ministar Helez zna da ove podnesene krivične prijave neće imati dugoročne efekte, da li i Helez to radi iz vlastitih interesa i promocije?
I na koncu, i sam Helez je potvrdio u ranijim intervjuima zašto Trojka nema konkretne akcije i poteze te da pretpostavlja da je razlog za to da održe koaliciju sa Dodikom.