ZASTUPNIK SDA

Zildžić: “Mijatović svjesno nanosi štetu Federaciji u korist RS”

Zildzic

Zastupnik SDA u Parlamentu Federacije BiH, Salko Zildžić, oštro je kritikovao federalnog dopremijera i ministra razvoja, poduzetništva i obrta Vojina Mijatovića (SDP), optuživši ga za "svjesno nanošenje štete Federaciji u korist entiteta RS".

U saopštenju na društvenim mrežama, Zildžić je naveo da Mijatović „ponavlja stare floskule o nacionalizmu i šovinizmu“, dok stvarni ekonomski pokazatelji ukazuju na pad zaposlenosti, rast zaduženja i pogoršanje finansijskog stanja Federacije.

Zildžić je postavio niz pitanja koja traži da Mijatović javno objasni:

  • Da li je povećanje minimalne plaće bez smanjenja doprinosa dovelo do pada broja zaposlenih,
  • Da li uvođenje neradne nedjelje trgovinama koristi privredi RS,
  • Zašto je broj zaposlenih u Federaciji u 2025. manji nego 2024,
  • Zašto Vlada nije ispunila obećanja prema penzionerima.

Zastupnik SDA je tvrdio da je „Vojinova Vlada“ u protekle dvije godine potrošila 1,6 milijardi KM više budžetskih sredstava, te da je Federacija iz suficita od 480 miliona KM dovedena do deficita od 180 miliona KM. Također je naveo da je unutrašnji dug Federacije u istom periodu porastao za više od 700 miliona KM, dok su budžetske rupe pokrivane kreditima i suficitom većim od 1,2 milijarde KM.

Posebno je apostrofirao slučaj dodjele 1,2 miliona KM jednoj kompaniji, tvrdeći da je „dogovor postignut prije raspisivanja tendera“. Također je zatražio od Mijatovića da objavi svoj imovinski karton, optužujući ga da ga „uporno krije“.

Na kraju, Zildžić je poručio da Mijatović „više nema legitimitet da bilo koga dočekuje u Banjoj Luci kao domaćin“ te da očekuje „konkretne odgovore, a ne fraze“. Svi podaci i grafikoni, kako je naveo, dostupni su u priloženim dokumentima.


Znate više o temi ili prijavi grešku