KO JE OPTEREĆEN, A KO BITAN... TU JE I "DODICIZAM"

Zvizdić "raskrinkao" Dodikov put u Bjelorusiju, a onda se "ukazala" Vulić

Denis zvizdic sanja vulic

Osvrnuvši se na navod da Dodik živi u fikciji da je on predsjednik nezavisne i samostalne države RS, Vulićeva je rekla da je u kontekstu priča o fikcijama, fikcija "NATO put", a koji "može biti nulti prioritet samo u Zvizdićevoj kući..."

Drugi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić (NiP), komentirajući na BHT1 posjetu predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika Bjelorusiji, a sada je na njegove izjave reagirala Sanja Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Zvizdić je, naime, kazao da je Dodikova posjeta Bjelorusiji najbolji primjer paradoksalne situacije u kojoj mi živimo, "kada govorimo uopće o političkim odnosima, kao i evropskom putu Bosne i Hercegovine i namjeri da prihvatamo evropske demokratske vrijednosti".

  • Dodik je u posjeti kod čovjeka koji na jedan neprimjeren antidemokratski način vlada Bjelorusijom. Dodik je inače ljubitelj takvih autokratskih režima. Najavio je da poslije Lukašenka, ide u Kremlj. Upravo nas iz Minska na dnevnoj bazi obavještava da je on najveći zagovornik evropskih integracija dok pravi ekonomsku i drugu saradnju sa čovjekom koji je jedan od podržavaoca onoga što se trenutno dešava u Ukrajini, a to je agresija Ruske Federacije na Ukrajinu.

Mislim da je posjeta Minsku i posjeta Kremlju u potpunoj suprotnosti sa evropskim tendencijama Bosne i Hercegovine i namjerama da dalje demokratiziramo BiH i da prihvatamo evropske demokratske vrijednosti, rekao je Zvizdić.

Dodik je potpisao ‘bilateralni sporazum o saradnji entiteta RS i Bjelorusije‘, a Zvizdić je i to prokomentarisao.

  • Pošto Dodik još uvijek živi u toj fikciji koju je sam izmislio da je on predsjednik ‘nezavisne i samostalne države RS‘, iako je riječ o jednoj administrativno-teritorijalnoj jedinici unutar nezavisne i međunarodno priznate Bosne i Hercegovine, naravno da nema nikakvo pravo da potpisuje nikakve međunarodne državne sporazume, kazao je Zvizdić ističući da međudržavne sporazume može pokrenuti samo Vijeće ministara BiH i oni moraju proći ratifikaciju u Predsjedništvu BiH i Parlamentarnoj skupštini.

Naravno mogu postojati određeni sporazumi o određenim investicijama i jednoj vrsti ekonomsko-privredne saradnje, ali čini mi se da sve aktivnosti Milorada Dodika unazad godinu dana i ostaju upravo na tom nivou, kazao je Zvizdić.

Podsjetio je i na to kako je Dodik najavljivao dolazak velikih novčanih sredstava iz Mađarske, a došlo je nekih 10, 15 traktora.

  • Vidimo da sada isto tako najavljuje poljoprivrednu mehanizaciju. To bjesomučno traganje za novcem, ostaje bez rezultata. RS i Dodik ne mogu naći novac u Mađarskoj ni u Bjelorusiji, ni u Rusiji, ni u bilo kojoj državi. Jedino što mu preostaje je prihvatanje evropskih vrijednosti, kako bi realne i stvarne investicije počele dolaziti iz Evropske unije. To je doza blagog optimizma da će BiH uspjeti usvojiti zakone koji su postavljeni kao preduvjet za otvaranje u martu ove godine, naveo je Zvizdić te kao ključnu stvar naveo je put Bosne i Hercegovine ka članstvu u NATO-u.

  • Denis Zvizdić svojim medijskim istupima pokušava da održi dojam bitnosti u međunarodnim krugovima, a posebno izjavama poželjnim određenim ambasadama, izjavila je Vulić te dodala kako se sada po ko zna koji put "potvrđuje ono što mi u Republici Srpskoj odavno znamo, a to je da se naši pojmovi demokratije i suvereniteta potpuno razlikuju".

Vulić je ocijenila da "Zvizdić baštini ograničenu demokratiju i suverenitet pod nadzorom i uticajem stranog faktora, dok je Republika Srpska za potpuno samostalno odlučivanje o unutrašnjim pitanjima u BiH i njegovanje odnosa sa svima koji su prijateljski raspoloženi".

  • Primjetno je i da kolega Zvizdić nema čak ni osnovne dosljednosti u vođenju politike, niti poštovanje dogovorenog, već samo priziva reagovanje međunarodnog faktora i njihovo kreiranje života ljudi u BiH. To govori da zastupa politiku koja nema za cilj da narodu u BiH bude bolje, već da se dodvori pojedinim ambasadama, navela je Vulić te dodala da je "Zvizdić opterećen Miloradom Dodikom i Republikom Srpskom".
  • Da nije bolest sve što boli najbolje pokazuje sindrom "Dodicizam" koji odavno vlada Denisom Zvizdićem i većinom njegovih kolega. A da vlasti u FBiH imaju bar djelić empatije prema svojim građanima uz odgovornost kakvu ima Milorad Dodik i FBiH bi bila ljepše mjesto za življenje u BiH, rekla je Vulić.

Osvrnuvši se na navod da Dodik živi u fikciji koju je, kako kaže, sam izmislio da je on predsjednik nezavisne i samostalne države Republike Srpske, Vulićeva je rekla da kad već priča o fikcijama, fikcija je "NATO put" o kojem Zvizdić govori, a koji se, prema zvaničnim dokumentima u BiH, zove - saradnja.

  • NATO može biti nulti prioritet samo u Zvizdićevoj kući, ali dok je srpskog sjećanja na 12 banjalučkih beba, dok nam ljudi u sve većem broju oboljevaju i umiru od karcinoma usljed NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom, jedina mogućnost kada je riječ o NATO savezu jeste saradnja. Sve drugo su samo fikcije Zvizdića i sličnih njemu koji koriste razne sastanke i putovanja po svijetu pričajući o NATO putu BiH kojeg apsolutno nema, izjavila je Vulićeva.

Znate više o temi ili prijavi grešku