Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić kritički je komentarisao nedavno potpisanu deklaraciju o vojnoj saradnji između Hrvatske i Slovenije, ističući da ovakvi sporazumi, bez konsultacija sa susjednim državama, mogu izazvati zabrinutost u regionu.
– Nalazimo se u regionu koji je mnogo prošao u posljednjih 30 godina. Stvaranje dodatnih saveza, a da se ne razgovara sa zemljama u susjedstvu, otvara mnoga pitanja – rekao je Đurić za RTS i dodao da proces nije bio transparentan niti inkluzivan.
On je naglasio da regionu trebaju novi mostovi saradnje, a ne zidovi, te da je važno da sigurnosna pitanja budu tema otvorenog i transparentnog dijaloga između država.
Hrvatska i Slovenija su sporazum o vojnoj saradnji potpisale prošlog petka tokom zvanične posjete slovenačkog ministra odbrane Boruta Sajovića Zagrebu. Sporazum obuhvata saradnju u odbrani, vojnim industrijama, poslovanju i ekonomiji, a hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić ocijenio ga je kao „novo poglavlje“ u već odličnim odbrambenim odnosima dviju država.
Đurić je istakao da, iako niko ne spori pravo na saradnju u oblasti odbrane, nedostatak transparentnosti i konsultacija sa susjedima može dovesti do dodatnih napetosti i sumnji u regionu.