UTAKMICA U STUTTGARTU

Španija - Njemačka 2-1

Španija - Njemačka euro 2024 uefa

Nogometaši Španije su postali prvi polufinalisti Eura nakon što su danas u četvrtfinalnom duelu u Stuttgartu savladali Njemačku nakon produžetaka rezultatom 2:1. Prvo poluvrijeme ponudilo nam je mnogo uzbuđenja pred oba gola, no golmani Manuel Neuer i Unai Simon su bili na visini zadatka. Iako u prvih 45 minuta nije viđena nijedna stopostotna prilika, Neuer i Simon su imali pune ruke posla nakon udaraca iz daljine.

Neuer je bio siguran prilikom šuteva Pedrija, Laportea, Olma i Yamala, a Simon dva puta nakon pokušaja Havertza.

Nakon samo šezdesetak sekundi u drugom poluvremenu vidjeli smo prvu stopostotnu priiku na susretu. Yamal je uposlio Moratu koji se zagradio na šest metara od gola Nijemaca, okrenuo se i šutirao, no lopta je otišla preko gola.

Španija je povela u 51. minuti kada je Yamal s desne strane uposlio Olma koji je šutirao po zemlji sa desetak metara i matirao Neuera.

Nakon primljenog gola selektor Njemačke Nagelsmann je ubacio u igru Füllkruga i Wirtza kako bi pokušao stići do izjednačenja i od tog trenutka Njemačka je igrala na sve ili ništa.   U 70. minuti golman Španije Simon se istakao kada je Füllkrug odigrao povratni pas za Andricha koji je šutirao silovito sa 20 metara, a čuvar mreže Furije je sjajno odbranio i sačuvao prednost. Sljedeću priliku za izjednačenje Nijemci su imali u 77. Minuti kada je Wirtz sa desne strane uposlio Füllkruga koji je šutirao sa sedam metara, ali je pogodio samo stativu.

U 82. minuti Nijemci su dobili novu priliku za 1:1 nakon što je odbrana Španije pogriješila. Havertz je vidio da je Simon daleko od svog gola i pokušao ga je lobovati, no uradio je to loše i lopta je otišla preko gola.

Njemačka je do izjednačenja i produžetaka stigla u 89. minuti kada je Mittelstadt ubacio, Kimmich je spustio loptu Wirtzu, a ovaj je sjajno pogodio za 1:1.

U produžecima smo najveće uzbuđenje vidjeli u 106. minuti kada je Musiala šutirao, Cucurella je igrao rukom u svom kaznenom prostoru, no ni sudija Taylor, ni VAR sudija Atwell su odlučio da nije bilo penala.

Španija/Njemačka će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela Portugala i Francuske koji se igra večeras s početkom u 21 sat.