Ministarstvo za unutrašnju sigurnost Sjedinjenih Američkih Država (DHS) izmijenilo je putne aranžmane za reprezentaciju Irana uoči njihove treće utakmice na Svjetskom prvenstvu.
Prema novim pravilima, iranskoj selekciji biće omogućeno da u Seattle, gdje se utakmica igra u petak, doputuje dva dana ranije. To predstavlja određeno ublažavanje u odnosu na prethodna pravila koja su za prva dva susreta dozvoljavala dolazak svega 24 sata prije meča.
Ipak, i pored ove promjene, ograničenja ostaju na snazi. Reprezentacija će nakon odigrane utakmice morati napustiti Sjedinjene Američke Države i vratiti se u Tijuanu u Meksiku, gdje im je smještena baza.
“Uoči utakmice u Seattleu 26. juna, iranskoj reprezentaciji će biti dozvoljen dolazak dva dana ranije. Očekuje se da napuste zemlju istog dana kada se utakmica završi, odnosno u večernjim satima“, naveo je glasnogovornik DHS-a.
Iz američkog Ministarstva poručeno je da je cilj mjera prije svega sigurnosne prirode, uz naglasak na kontrolu kretanja delegacije tokom turnira.
“Predsjednik želi da se fokus zadrži na onome što se dešava na terenu. Važno je osigurati sigurnost ne samo oko stadiona, nego i oko baza i trening centara“, dodaje se u saopćenju.
Ova odluka dolazi u trenutku pojačanih tenzija nakon što je Fudbalski savez Irana najavio žalbu FIFA-i zbog, kako tvrde, restriktivnog tretmana tokom boravka u Sjedinjenim Američkim Državama.
Podsjetimo, iranski tim je ranije bio primoran da promijeni svoju bazu iz Arizone u Tijuanu zbog problema s vizama koji su pogodili dio delegacije i stručnog štaba. Teheran se dodatno žalio i na ograničenja koja se odnose na kretanje, medijski pristup i prisustvo navijača na utakmicama.