U Bakuu je otvoreno 20. zasjedanje Konferencije Parlamentarne unije država članica Organizacije islamske saradnje (PUIC), a jedno od najzapaženijih obraćanja imao je predsjednik iranskog parlamenta i glavni pregovarač Mohammad Bagher Ghalibaf, koji je iznio niz oštrih političkih poruka o ulozi Irana u regionalnim dešavanjima i odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Ghalibaf je u svom govoru istakao da Teheran vidi aktuelni geopolitički trenutak kao prekretnicu u globalnim odnosima, tvrdeći da se mijenja dosadašnji model međunarodnog pritiska na suverene države. U tom kontekstu posebno je izdvojio tzv. „Islamabadski memorandum“, koji je predstavio kao dokaz promjene odnosa snaga.
Naglasio je da sigurnosna arhitektura regije mora biti isključivo rezultat dogovora zemalja koje u njoj žive, a ne vanjskog utjecaja.
“Nijedna zemlja u regiji neće pronaći svoju sigurnost u nesigurnosti drugih”, poručio je Ghalibaf na početku obraćanja.
Govoreći o nedavnim tenzijama na Bliskom istoku, ocijenio je da se ne radi samo o klasičnim sukobima, već o, kako tvrdi, širem pokušaju preoblikovanja političke i strateške ravnoteže u regiji. U tom kontekstu iznio je tvrdnje o neuspjehu takvih planova i jačanju iranskog otpora.
“Oni koji su planirali agresiju vjerovali su da vojnim pritiskom, blokadama, psihološkim operacijama i terorističkim aktima mogu natjerati iranski narod na povlačenje i prekrojiti regionalne jednačine prema vlastitim željama. Međutim, ono što se dogodilo bilo je potpuno suprotno od njihovih kalkulacija. Iranski narod je pokazao da je era nasilnog nametanja volje nezavisnim nacijama došla do kraja. Svijet je vidio kako se Iran odupro i kako je ostvario pobjedu”, kazao je Ghalibaf.
Iako je priznao da su sukobi imali ozbiljne posljedice po Iran, Ghalibaf je insistirao da je ishod u konačnici bio politički nepovoljan za Sjedinjene Američke Države i Izrael.
“Pod najtežim uslovima, otpor i odlučnost jedne nacije mogu srušiti sve kalkulacije agresora. Trajni mir se ne postiže predajom, pritiskom i poniženjem, već snagom, dostojanstvom i uzajamnim poštovanjem”, naglasio je predsjednik iranskog parlamenta.
Posebno je izdvojio dogovor postignut u Islamabadu, tumačeći ga kao dokaz, kako kaže, promjene globalnih političkih odnosa i jačanja pozicije Teherana u diplomatskim procesima.
“Islamabadski sporazum nije rezultat pritiska i prinude, već otpora i snage iranskog naroda. Ovaj dogovor je pokazao da dijalog donosi rezultate samo kada druga strana odustane od pokušaja da nasilno nametne svoju volju drevnoj i civilizovanoj naciji, te kada prizna njena prava. Upravo zbog toga Islamabadski memorandum smatramo deklaracijom američkog poraza”, zaključio je Ghalibaf.