Američki specijalni izaslanik za Liban, Tom Barrack, našao se u središtu diplomatskog skandala nakon što je na konferenciji za medije u predsjedničkoj rezidenciji u Bejrutu uvrijedio domaće novinare.
Barrack je, govoreći nakon sastanaka s najvišim libanskim dužnosnicima, od kojih je ključna tema bila odluka o razoružavanju Hezbolaha, uputio niz omalovažavajućih komentara na račun medija. Na početku obraćanja, upozorio je novinare da se ne ponašaju „životinjski“, već „civilizovano, lijepo i tolerantno“, dodavši da je to „problem cijele regije“.
Njegove riječi odmah su izazvale snažne reakcije u javnosti. Predsjedništvo Libana izdalo je saopćenje u kojem izražava žaljenje zbog, kako su naveli, ponižavanja novinara, ističući pritom zahvalnost medijskim radnicima za njihov profesionalni rad.
Novinarske organizacije u zemlji reagirale su oštro. Sindikat libanskih urednika zahtijevao je od Barracka i američkog State Departmenta javno izvinjenje, dok je Sindikat audiovizualnih medijskih radnika ocijenio da je korištenje predsjedničke palače za vrijeđanje novinara “akt agresije na suverenitet Libana”.
Barrack se do sada nije oglasio povodom reakcija, a iz američke administracije također nema komentara. Međutim, libanska javnost ovaj incident vidi kao uvredu ne samo novinarima nego i samim državnim institucijama.