IZRAELSKI MINISTAR NACIONALNE SIGURNOSTI

Ben-Gvir zaprijetio eskalacijom: “Ne smije biti slabog primirja dok smo blizu pobjede”

Itmar Ben Gvir

Izraelski ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir ponovo je izazvao pažnju javnosti nakon što se oštro usprotivio ideji primirja koje Sjedinjene Američke Države, prema navodima, razmatraju u pregovorima s Iranom.

Na sastanku zastupničkog kluba svoje desničarske stranke Otzma Yehudit, Ben-Gvir je poručio da Izrael ne bi smio pristati na, kako je naveo, „slaba primirja” u trenutku kada smatra da se država nalazi u povoljnoj vojnoj poziciji. Naglasio je da je Izrael u proteklim godinama rata platio visoku cijenu, ali da se sada, prema njegovim riječima, nalazi „na tački najbližoj odlučujućoj pobjedi”.

U nastavku govora fokus je preusmjerio na regionalnu sigurnost, posebno na Liban, gdje je iznio izrazito oštre stavove i poređenja u vezi s mogućim razvojem situacije na terenu.

“Jednačina mora biti vrlo jednostavna i jasna - Izrael mora biti siguran. Ako Izrael nije siguran, Bejrut će izgledati kao Beit Hanoun. Ako Liban dozvoli da se njegova teritorija pretvori u terorističku bazu protiv Izraela, Bejrut mora shvatiti da ne može poslovati kao i obično”, poručio je Ben-Gvir.

Dodao je i da, prema njegovom stavu, svako ko se odluči za sukob s Izraelom mora biti spreman na posljedice, uz jednu od njegovih najoštrijih poruka o cijeni rata:

“Nećemo tolerisati ni jednu suzu izraelske majke, čak i ako postoje suze hiljadu libanskih majki i moramo nastaviti dalje”, kazao je.

Ben-Gvir se osvrnuo i na komentare američkog potpredsjednika JD Vancea, koji je govorio o napretku pregovora s Iranom i kritikovao razmjere izraelskih odgovora, naglašavajući da su izraelski vojnici i građani prioritet koji ne može biti predmet kompromisa ni u diplomatskim procesima.

“Cijenimo naše prijatelje. Volimo predsjednika Trumpa, ali prije svega volimo vojnike Izraela. Bilo je više slučajeva u historiji kada Amerikanci nisu bili uz nas, pa smo uprkos tome pobijedili”, rekao je, dodajući da je njegova posvećenost prvenstveno usmjerena prema domaćem stanovništvu.

U završnici obraćanja Ben-Gvir je pozvao premijera Benjamina Netanyahua da zauzme tvrđi stav prema Washingtonu i odbaci predložene mehanizme deeskalacije koje zagovara administracija Donalda Trumpa.

Savjetovao je Netanyahuu i konkretan pristup u komunikaciji s američkim predsjednikom:

“Netanyahu treba da ode kod predsjednika Trumpa, zagrli ga i kaže mu: ‘Predsjedniče Trump, hvala vam, ali šta možemo učiniti, ne možemo ispuniti ovaj sporazum. Ni vi ne biste tolerisali da imate naciste na svojoj granici. Ne biste tolerisali da vam vojnici budu napadnuti i da budete ograničeni u pogledu odgovora. Naš odgovor mora biti 100 posto’”, rekao je Ben-Gvir.


Znate više o temi ili prijavi grešku