GRADONAČELNIK MOSTARA

Kordić: “Proglasili smo vanredno stanje, šteta je stopostotna – spašena je samo upravna zgrada”

Mostar uborak požar

Grad Mostar uveo je vanredno stanje nakon velikog požara na deponiji Uborak, koji je, prema procjenama gradskih vlasti, izazvao razmjere štete koje će imati dugoročne posljedice po sistem odlaganja otpada u gradu.

Odluka je donesena na hitnim sjednicama gradskog i kantonalnog štaba civilne zaštite, a gradonačelnik Mario Kordić potvrdio je da će vanredno stanje omogućiti brže operativno djelovanje nadležnih službi.

Prema njegovim riječima, situacija na terenu je bila izuzetno teška već u prvim satima intervencije, a vatrogasci su zatekli razbuktali požar koji je zahvatio ključne dijelove postrojenja.

Kordić je naveo da su posljedice požara ozbiljne i da je infrastruktura gotovo u potpunosti uništena, uz izuzetak upravne zgrade koja je zahvaljujući intervenciji vatrogasaca ostala sačuvana.

U međuvremenu, gradske službe rade na procjeni štete i organizaciji privremenih rješenja za odlaganje otpada, s obzirom na to da je rad na lokaciji Uborak u velikoj mjeri onemogućen.

Poseban izazov, kako je istaknuto, predstavlja pitanje daljeg zbrinjavanja komunalnog otpada, zbog čega je Grad Mostar u komunikaciji s drugim lokalnim zajednicama i potencijalnim privremenim odlagalištima.

U akciju gašenja bili su uključeni vatrogasci, Oružane snage BiH i zračne snage, a nadležne službe i dalje prate stanje na terenu dok traje sanacija požarišta.


Znate više o temi ili prijavi grešku