Bivši izraelski premijer Naftali Bennett izjavio je da je tokom svog mandata odobren i djelimično realizovan plan tajnog slanja Starlink internet uređaja u Iran, s ciljem, kako tvrdi, podrške antivladinim protestima i omogućavanja nesmetane komunikacije demonstranata.
Govoreći na JNS International Policy Summitu u Jerusalemu, Bennett je naveo da je inicijativa uključivala nabavku i slanje „desetina hiljada“ Starlink prijemnika u Iran, kako bi se zaobišla ograničenja pristupa internetu tokom perioda političkih nemira u toj zemlji.
Starlink, satelitski internet sistem u vlasništvu kompanije SpaceX Elona Muska, omogućava pristup internetu bez klasične infrastrukture, zbog čega se u više navrata dovodio u vezu s korištenjem u zonama sukoba i državama sa ograničenjima interneta.
Bennett je tvrdio da je cilj projekta bio osnaživanje komunikacije među demonstrantima, ali je dodao da je plan kasnije zaustavljen.
„Nažalost, sadašnja nesposobna izraelska vlada je to obustavila, a kada su protesti izbili, takva infrastruktura više nije postojala“, rekao je on.
Iranske vlasti su u više navrata optuživale Izrael i Sjedinjene Američke Države za korištenje tehnoloških sredstava u cilju destabilizacije zemlje, posebno tokom perioda masovnih protesta kada je pristup internetu bio ograničavan.
Iako Starlink nema zvaničnu dozvolu za rad u Iranu, pojedini izvještaji, uključujući i Reuters, ranije su navodili da su se Iranci u vrijeme restrikcija ipak povezivali putem ovog sistema.
Bennett, koji se smatra jednim od vodećih opozicionih političara u Izraelu, poručio je i da bi države Bliskog istoka trebale jače djelovati protiv iranskog režima, ocijenivši ga „nesposobnim i odvojenim od realnosti“.