U Ahmićima pored Viteza obilježava se 30. godišnjica od kada su pripadnici Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) ubili 116 bošnjačkih civila, a akcija kodnog naziva "Četrdeset osam sati praha i pepela" počela je nakon sabah-namaza.
Obilježavanju 30. godišnjice od zločina nad Bošnjacima u Ahmićima prisustvuje i član Predsjedništva BiH Denis Bećirović. Bećirović je u obraćanju kazao da je trajna obaveza da govorimo istinu i tražimo pravdu.
“Trajna je obaveza da govorimo istinu, tražimo pravdu. Želimo graditi zajednički život sa svim dobronamjernim građanima. Važna nam je kultura sjećanja, kako bismo prevenirali zlo. Sjećanjem čuvamo dostojanstvo i onih kojih više nema”, kazao je Bećirović.
U ranim jutarnjim satima 16. aprila 1993. godine, jedinice za posebne namjene HVO-a Džokeri i Maturice, izvršile su napad na selo. Poziv na jutarnju molitvu muslimana bio je znak za napad.
Među ubijenima bila je i beba od tri mjeseca, a zločin su otkrile mirovne snage Ujedinjenih naroda (UNPROFOR). Od 116 ubijenih u Ahmićima traga se za posmrtnim ostacima još 15 žrtava.
Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bili zločini protiv čovječnosti.
Za zločin u ovom selu osuđeno je šest osoba, od čega je Haški tribunal izrekao pet presuda, među kojima je i kazna od 25 godina zatvora zapovjedniku HVO-a Dariju Kordiću, koji je oslobođen nakon izdržane dvije trećine kazne. Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić osuđeni su na kazne od šest do deset godina zatvora za sudjelovanje u ubistvima, ali su novom presudom 2001. oslobođeni optužbi.
Haški tribunal osudio je i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a Džokeri, Miroslava Cicka Bralu, na 20 godina zatvora.
Paško Ljubičić osuđen je na osam godina zatvora, a nakon odležanih dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Tihomir Blaškić osuđen na devet godina zatvora.