Bosna i Hercegovina samo sa zemljama regije ima sporazum prema kojem njeni građani mogu putovati s ličnom kartom.
S ispravnom ličnom kartom kojom se dokazuje identitet i državljanstvo državljani zemalja članica Europske unije, zemalja potpisnica schengenskog sporazuma, Albanije, Andore, Crne Gore, Lihtenštajna, Makedonije, Monaka, San Marina, Srbije, Svete Stolice i Švicarske Konfederacije mogu ulaziti, izlaziti, tranzitirati i boraviti na teritoriju Bosne i Hercegovine 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana koji podrazumijeva uzimanje u obzir razdoblja od 180 dana koji prethodi svakom danu boravka, saopćila je ranije Granična policija Bosne i Hercegovine.
S druge strane, Bosna i Hercegovina samo sa zemljama regije ima sporazum prema kojem njeni građani mogu putovati s ličnom kartom. Državljani Bosne i Hercegovine tako mogu bez putovnica ući u Srbiju, Crnu Goru, Albaniju i Sjevernu Makedoniju.
Prema Hrvatskoj i ostalim zemljama Europske unije obveznan je pasoš. Predsjednica Kosova Vjosa Osmani u aprilu 2022. godine, nakon razgovora s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, najavila je mogući sporazum s BiH, međutim zasad građanima Bosne i Hercegovine i Kosova međusobno trebaju vize.
Podsjećamo, najavljeno je i kretanje građana Turske i Bosne i Hercegovine u ove dvije zemlje samo s ličnim kartama. Erdoğan i članovi Predsjedništva BiH saglasni su s tim prijedlogom, samo ostaje da se ispoštuju ostale procedure i da vide kako je to moguće primijeniti.